Pod znakiem Eskulapa i Marsa. Służba zdrowia Wojska Polskiego (od jesieni 1918 r. do mobilizacji w 1939 r.)

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
youstyna

W ostatnich latach wzmogło się zainteresowanie historią II Rzeczypospolitej, w tym dziejami naszej armii. Ukazują się publikacje na ten temat, powstają grupy rekonstrukcyjne kultywujące i utrwalające pamięć o poszczególnych wydarzeniach, formacjach czy pułkach. Temu zapotrzebowaniu odpowiada niniejsza praca. Jej pierwsze wydanie ukazało ćwierć wieku temu w ograniczonym nakładzie, w formie powielaczowej. Jest dostępne jedynie w największych bibliotekach. Częste cytowania, a także życzliwe uwagi korzystających skłoniły Wydawnictwo NapoleonV i autora do powtórnego wydania, tym bardziej, że brak jest innej monografii, tak szeroko ujmującej te zagadnienia. Zostało ono obecnie znacznie wzbogacone o informacje z ponad 130 najnowszych publikacji i starannie wydane. Dzięki temu będzie mogło dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców.
Poszczególne rozdziały poświęcono powstaniu i formowaniu się struktur organizacyjnych służby zdrowia W.P. od jesieni 1918 do mobilizacji w 1939, szpitalnictwu wojskowemu i innym placówkom leczniczym, stanowi zdrowia wszystkich służący w armii, a także problemom kadrowym, łącznie z omówieniem kształcenia i szkolenia kadr tej służby. Tekst zawiera też 74 tabele, opracowane głównie o dokumenty z CAW oraz obszerną bibliografię. W bogatych aneksach podano obsadę najważniejszych stanowisk w służbie zdrowia W.P. (1918-1939), zamieszczono również wykazy oficerów korpusu sł. zdr. i prac. cywil. od demob. w 1922 do mob. w 1939, ułożone w kilku grupach, zgodnie z miejscami i sposobami ich kształcenia. Podano: nazwisko, imię, datę urodzenia oraz uzyskania dyplomu, a także niekiedy zgonu, jeśli dana osoba zmarła przed mob. w 1939. Dla ułatwienia odszukania nazwisk lub miejscowości na końcu zamieszczono indeksy.

Rebe | 2018-03-02
Eldrik | 2017-10-30