Książka polska w ogłoszeniach prasowych XVIII wieku. t.5

Wydawnictwo: Universitas
8324204695

Tom obejmuje teksty zamieszczane w najważniejszych po Gazecie Warszawskiej periodykach warszawskich z ostatniego dziesięciolecia XVIII wieku, Gazecie Narodowej i Obcej (1791-1792) i ukazującym się pod stale modyfikowanymi tytułami Korespondencie Warszawskim (1792-1800). Publikowane ogłoszenia, opatrzone odpowiednim komentarzem bibliograficznym, stanowią bezcenny materiał źródłowy do dziejów książki polskiej XVIII w., jej rozpowszechniania, reklamy i recepcji, wzbogacają ponadto bibliografię narodową o pozycje zatracone bądź nienotowane, a także umożliwiają uściślenie wielu kwestii szczegółowych z tą bibliografią związanych, odnoszących się do autorstwa dzieł reklmowanych, warsztatów drukarskich i ich produkcji, czasu wydawania poszczególnych dzieł itp.