Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
literatura faktu

Rodzaj pożegnania z wieloletnią przyjaciółką. znajdziemy tu wywiady, wspomnienia, zapiski i refleksje nad przyjaźnią, życiem i śmiercią oraz ukochanymi przez obie górami. Sentymentalny stosunek do polskich Tatr zderzony jest tu z szacunkiem i niebezpieczną fascynacją Himalajami.

olafina | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Za każdym razem gdy poruszana jest kwestia Wandy Rutkiewicz, padają słowa: trudna, silna, egoistyczna, uparta, ambitna etc. Jednak gdyby chodziło o mężczyznę cechy te byłyby oceniane jako pozytywne i wymagane w tej dziedzinie, w przypadku kobiety nie jest to już tak oczywiste.
Czytając tę książkę miałam wrażenie że Pani Matuszewska pisze całkowicie bez "cenzury" pisze o niewygodnych faktach, niepotrzebnych kłótniach przez co obraz Wandy jest niesamowicie realistyczny. Nie wystawia pomnika świetnej himalaistce, tylko pokazuje ją nam taka jaka była.
Chyba dopiero po tej książce pojawił się u mnie żal, żal, że jej już nie ma. Myślę, że pomimo faktu, że za dwa dni kończyłaby 72 lata mogłaby niejednokrotnie zatrząsnąć kobiecym himalaizmem.

Kobieta, która dla mnie zawsze będzie wyjątkowa.

Guzikowianka | 2017-06-05
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Po historię Wandy Rutkiewicz sięgnęłam natychmiast, gdy skończyłam biografię Jerzego Kukuczki. To jakby naturalna kolej rzeczy. Pierwsza książka do tego stopnia zainteresowała mnie dziejami polskiego himalaizmu, że zdecydowałam się poznać poszczególnych bohaterów tego zjawiska. Skoro był Kukuczka, musiała być też Rutkiewicz.
Historia Kukuczki bardzo mi się spodobała. Nie przesadzę jeśli napiszę, że mnie zachwyciła. Tego samego oczekiwałam po książce Ewy Matuszwskiej. I bardzo się rozczarowałam. Oczekiwałam biografii himalaistki. A dostałam historię o koleżance/przyjaciółce, której pasją były góry. Oczywiście, nie mogę narzekać - treść bogata jest w relacje z wypraw, szczegóły przygotować. Autorka dokładnie zapoznaje nas z kolejnymi etapami życia wspinaczki. Jednak cały czas odczuwamy stronniczość autorki. Cała życie Rutkiewicz widzimy z perspektywy Matuszewskiej, która na kolejnych stronach zawiera własne komentarze do zachowań himalaistki i siłą rzeczy narzuca nam pewien tok...

malineczka74 | 2013-08-11
Przeczytana: 31 lipca 2013

Przyjaźń z Pogromczynią Everestu

Wanda Rutkiewicz - jedna z najbardziej znanych Polek, pierwsza Europejka, a trzecia na świecie która pokonała najwyższą Górę Świata. Ikona polskiego himalaizmu. Kobieta wyjątkowa i nietuzinkowa. Dama z pazurem, uparta i zakochana w górach. Zakochana w górach nad życie. To o Niej napisała Ewa Matuszewska. Napisała o sławnej Polce i przyjaciółce. Obie Pani łączyła bowiem wieloletnia przyjaźń, która narodziła się na kanwie zawodowej. Nie była to słodka relacja, iskrzyło i grzmiało też. O niej opowiada w książce wyjątkowej. Pięknej i wzruszającej. Prawdziwe życie Wandy Rutkiewicz nie było usłane różami. Czuła się samotna i niezrozumiana. Oskarżano ją o fałsz w zdobyciu pewnej bardzo wysokiej góry. Niesłuszne pomówienie mocno ją zabolało. Nie układało się jej też w życiu prywatnym.
Jej wielki dzień to data wyjątkowa - urodziny, zdobycie Góry Gór i data "zdobycia przez Karola Wojtyłę" Piotrowego Tronu. Przypadek czy .....?
Książka trafiła w moje ręce...

kasia1987 | 2016-11-22

Niezwykła książka o niezwykłej Kobiecie. Chciałabym mieć w sobie chociaż połowę takiej odwagi i pasji.

(..)żyć znaczy ryzykować, znaczy mieć odwagę; jeśli nie jest się odważnym, to nie żyje się prawdziwie."

Wanda Rutkiewicz po ogłoszeniu projektu: Karawana marzeń

Susi | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ciekawa, bo nie o istocie wybitnej, niesamowitej i stojącej na piedestale, ale o Wandzie Rutkiewicz, himalaistce świetnej i kobiecie o nienajłatwiejszym charakterze.

KiNGa | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Jest to fragment historii życia Wandy Rutkiewicz, spisanej przez jej wieloletnią przyjaciółkę, na podstawie wywiadów nagrywanych po każdej wyprawie. Historia człowieka, który żył wyprawami albo przygotowaniem się do nich. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Planowała wejść na pozostałe 6 w ciągu jednego roku, ponieważ zdawała sobie sprawę, że pogarszające się zdrowie oraz przybywające lata działają na jej niekorzyść. Niestety zaginęła na Kangczendżondze, powyżej obozu czwartego. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.
Wanda Rutkiewicz zapisała się w historii polskiego alpinizmu jako pierwsza Europejka, a trzecia kobieta na świecie, która zdobyła Everest (16.10.1978r.). Następnie jako pierwszy kobiecy zespół zdobyła z innymi polskimi alpinistkami Nanga Parbat (15.07.1985r.). K2 (23.06.1986r.) zdobyła jako pierwsza kobieta, podczas najtragiczniejszej w dziejach...

apto | 2011-07-07

Bez względu na sympatie, z uwagi na dokonania Wandy Rutkiewicz, każdy szanujący się górołaz powinien tę pozycję przeczytać. Jest to książka, która oprócz wszystkiego co z osobą Wandy i górami związane, w sporej mierze traktuje też o kobiecej przyjaźni, a jest to przyjaźń trudna i wymagająca. Autorka wprowadza czytelnika w świat zarezewowany tylko dla nielicznych, będący za to obiektem marzeń wielu, w świat czółowki światowego himalaizmu, której kobiecej części Wanda bezsprzecznie wiodła prym. Cała akcja osadzona w realiach PRL-u jeszcze bardziej wzmaga zainteresowanie tą niezwykła, silną, odważną i dzielną kobietą.

Blanka | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Mam wrażenie,że więcej dowiaduję się o autorce, jej uczuciach i przyjaźni, niż o samej himalaistce. Autorka wspomina, że obrzydzeniem napawa ją medialny szum w=okół znalezienia ciała Mallory'ego -a sama pisze książkę, która dla mnie jest próbą lansu, a nie przybliża sylwetki Rutkiewicz.

Moni | 2012-02-26

Trudno się oderwać. Pochłonęłam książkę w dwa dni, szukając odpowiedzi na to czego szukali ci ludzie w tak nieprzystępnym dla człowieka środowisku, co ich pchało tak wysoko.
Opis zmagań ze sobą, ze swoją słabością i jednocześnie ogrom człowieczeństwa i siły w jednym. Taka była Wanda Rutkiewicz.
Gorąco polecam.

Dotka76 | 2012-04-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Ciekawa książka. Wzbudziła u mnie zainteresowanie alpinizmem.
Szkoda tylko, ze ani słowa o przyczynach tej w końcu bardzo destrukcyjnej obsesji - pasji Wandy Rutkiewicz.
Polecam.