Szelmostwa Skapena

olaf2009

tivrusky | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 12 lutego 2017

Wspaniała komedia! Wątek zakazanego małżeństwa, tak wyeksploatowany u wszystkich chyba dramatopisarzy, tutaj zostaje w rozkoszny sposób nie tylko zagmatwany, ale też podwojony, bo zakazane związki występują tutaj w liczbie dwu. Pod nieobecność ojców, synowie zakochują się, zdobywają serca i ręce dwu wspaniałych kobiet. I cały problem w tym, że sami pochodzą z rodów znacznych, podczas gdy pochodzenie jednej z wybranek nie jest jasne, druga zaś jest cyganką rodziców nieznającą. Cóż to będzie!?

Ale to wszystko nieważne - najjaśniej świeci tutaj tytułowy Skapen, o którym już w spisie postaci napisze Molier: "służący Leandra, HULTAJ". Sztuka jeszcze się nie zaczęła, a ja już wiedziałem, że bawił będę się dobrze. Nie omyliłem się nic a nic! Skapen jest wyśmienity, tworzy kolejne intrygi, wymyśla niestworzone historie, kłamie, płata figle... wszystko to by jakoś wspomóc młodych zakochanych. Dla wyprowadzenia srogich ojców w pole wymyśla on historie tak bzdurne i niemożebne, że ani chwili...

olaf2009 | 2016-08-26
Przeczytana: 27 sierpnia 2016