Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji

Wydawnictwo: Triglav
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
Wojsław

To kolorowe plansze ukazujące sylwetki zołnierzy Wojska Polskiego. Armii czerwonej i formacji walczących dla III Rzeszy. Zaaranżowane sceny niejednokrotnie wzorowane są na oryginalnych fotografiach wojennych. Uzupełniono je dodatkowymi ujęciami mundurów, wyposażenia i broni, z dużą ilością szczegółów i zbliżeń. Setki zdjęć są efektem realizowanych na przestrzeni kilku lat sesji...

Zaaranżowane sceny niejednokrotnie wzorowane są na oryginalnych fotografiach wojennych. Uzupełniono je dodatkowymi ujęciami mundurów, wyposażenia i broni, z dużą ilością szczegółów i zbliżeń. Setki zdjęć są efektem realizowanych na przestrzeni kilku lat sesji fotograficznych w studiu i plenerach. Prezentacje oparto na bogatych, niepublikowanych do dzisiaj zbiorach znanych w środowisku kolekcjonerów, uzupełnionych zasobami grup rekonstrukcyjnych oraz muzeów. Autorami opisów są pasjonaci tworzący Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu oraz znany odtwórca historyczny ze Szczecina. Obszernym wstępem książkę opatrzył wybitny ekspert w dziedzinie Wału Pomorskiego, dr Bogusław Perzyk.

źródło opisu: Wydawnictwo Triglav, 2015

źródło okładki: triglav.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Na fali popularności albumów z niemieckim umundurowaniem, próżno szukać naszego odpowiednika. A jak mamy do czynienia z Ludowym Wojskiem Polskim - sprawa staje się niemal beznadziejna. Tymczasem nie da się wymazać istnienia tej formacji z kart historii.
Przeczytana publikacja robi krok na przód w tej materii. Przedstawia formacje walczące o "przełamanie" wału pomorskiego.
Na wstępie autorzy zaserwowali nam przebogatą historię operacji wojskowych w tym rejonie w 1945 roku. Wszystko byłoby pięknie, tylko temat, aż prosi się o zamieszczenie kilku map z sytuacją strategiczną. Niestety nie ma ani jednej. To dość poważna wada publikacji.
Po przeczytaniu wprowadzenia w postaci zarysu walk, mamy zilustrowane biorące w nich formacje. Zaczynamy od Armii Radzieckiej, dalej Ludowe Wojsko Polskie i strona Niemiecka. W rolę modeli wcielili się rekonstruktorzy. Członkowie grup rekonstrukcyjnych wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej wykonanej na potrzeby publikacji. Dzięki temu modele...

książek: 20773
lesz7 | 2016-09-20