Najnowsze artykuły
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać4
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant68
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Daniel Iwański
Znany jako: Wojna
1
6,0/10
Pisze książki: albumy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,0/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji
Igor D. Górewicz, Daniel Iwański
6,0 z 3 ocen
8 czytelników 1 opinia
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji Igor D. Górewicz
6,0
Na fali popularności albumów z niemieckim umundurowaniem, próżno szukać naszego odpowiednika. A jak mamy do czynienia z Ludowym Wojskiem Polskim - sprawa staje się niemal beznadziejna. Tymczasem nie da się wymazać istnienia tej formacji z kart historii.
Przeczytana publikacja robi krok na przód w tej materii. Przedstawia formacje walczące o "przełamanie" wału pomorskiego.
Na wstępie autorzy zaserwowali nam przebogatą historię operacji wojskowych w tym rejonie w 1945 roku. Wszystko byłoby pięknie, tylko temat, aż prosi się o zamieszczenie kilku map z sytuacją strategiczną. Niestety nie ma ani jednej. To dość poważna wada publikacji.
Po przeczytaniu wprowadzenia w postaci zarysu walk, mamy zilustrowane biorące w nich formacje. Zaczynamy od Armii Radzieckiej, dalej Ludowe Wojsko Polskie i strona Niemiecka. W rolę modeli wcielili się rekonstruktorzy. Członkowie grup rekonstrukcyjnych wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej wykonanej na potrzeby publikacji. Dzięki temu modele są pięknie pokazane.
Co najważniejsze autorzy zilustrowali formacje walczące w tym konkretnym rejonie. Nie są to żołnierze z podręczników. Ich ubiór został odtworzony na podstawie dokumentów i fotografii. W przypadku strony niemieckiej znacznie odbiega od tego prezentowanego w licznie wydanych albumach.
To bardzo dobry ruch i znacznie podnosi walory książki. Wadą są niewielkie zdjęcia dodatkowego wyposażenia. Mimo, iż są wyraźne ciężko się na nich skupić, by dostrzec szczegóły.
Publikacja ma swoje wady, o których wspomniałem, ale wypełnia też niszę na rynku. Jest dobrym krokiem w kierunku popularyzacji naszego umundurowania. Nie wyczerpuje tematu do końca z racji obszerności. Jedynie go zarysowuje, ale czyni to dobrze. Wydana jest w miękkiej oprawie na kredowym papierze.
Warto ją mieć w swojej kolekcji.