Wenecja ocalona. Tragedia w trzech aktach.

Tłumaczenie: Adam Wodnicki
Wydawnictwo: Austeria
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Venise sauvée

Wenecję ocaloną Simone Weil zaczęła pisać w roku 1940. Nie ukończyła jej, choć wracała do niej parokrotnie, ostatni raz, tuż przed śmiercią, w roku 1943. Tekst w formie brulionowej, z fragmentami prawie gotowymi, wierszem i prozą, poprzedzielanymi partiami o charakterze konspektu, opublikował Gallimard w roku 1955. Wydawca wspomina o licznych brulionach (odnaleziono około pięćdziesięciu wersji wielkiego monologu Jaffiera),nie podaje jednak, na jakich zasadach dokonywano wyboru. Dołącza jedynie do tekstu tragedii luźne zapiski z zeszytów Simone Weil dotyczące Wenecji ocalonej. Notatki te, wraz z egzemplarzem roboczym tragedii, przesłano autorce na jej prośbę do Londynu, gdzie zamierzała ukończyć sztukę. Kres tym planom położyła śmierć.

figozmakiem | 2012-09-03

Nie ma tej siły rażenia, co prace filozoficzne. Dla mnie wręcz nudnawa; zastanawiam się więc, jak to możliwe, że Weil napisała nawet kilkadziesiąt wersji jednego fragmentu, skoro mimo tak dużego wysiłku, rezultat jest przeciętny?

Kuchara | 2011-07-02
swierblewskaj | 2016-07-14