Ze strzelnicy na raut. Życie garnizonowe przedwojennej Warszawy

Wydawnictwo: Bellona
historia
malena

Przedwojenna Warszawa była nie tylko centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego, stacjonował tu także największy garnizon Wojska Polskiego. Na jej obszarze przebywało kilkanaście oddziałów, funkcjonowało wiele instytucji o garnizonowym, okręgowym i centralnym charakterze. W związku z tym w Warszawie służbę wojskową jednorazowo pełniło kilkadziesiąt tysięcy oficerów i szeregowych . Niewątpliwie należała ona do prestiżowych i atrakcyjnych.
Niezależnie od rutynowych zadań i obowiązków, dawała żołnierzom szansę na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, na podnoszenie kwalifikacji i poprawę stanu zdrowotnego. No i – na koniec, ale nie najmniej ważne – dostarczała żołnierzom licznych rozrywek.
W publikacji m.in.:
– warunki bytowe żołnierzy