Osły. Misa pełna złota

Tłumaczenie: Ewa Skwara
Seria: Biblioteka Antyczna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Asinaria. Aulularia

Komedie Plauta mimo upływu wieków nadal rozbawiają do łez. Komediopisarz nie chciał pouczać ludzi, a jedynie dostarczać im rozrywki. Jego sztuki pełne są dowcipów, kalamburów i niespodziewanych zwrotów akcji. zaludniają je prześmieszne typy skąpców, pasożytów, pyszałkowatych żołnierzy, sprytnych niewolników i przebiegłych heter, komedie są niewyczerpanym źródłem śmiesznych chwytów, przebrań, omyłek, teatru w teatrze, nieporozumień oraz gier miłości, zazdrości i głupoty. Nic więc dziwnego, że u Plauta szukali pomysłów Szekspir, Molier czy Fredro... Prezentowany przekład, dokonany na nowo po 70 latach (wszak nic nie starzeje się tak szybko, jak język komedii!), jest nowoczesny, sceniczny i naprawdę zabawny. A oto jak obie komedie streściła tłumaczka: Miłość to jest rzecz kosztowna na bankructwo narażony bywa młody, lecz starego czeka jeszcze zemsta żony. (Osły) Gdy się znajdzie skarbów misę, można znaleźć się w kłopotach. Równie trudno upilnować własnej córki, jak i złota. (Misa pełna złota)

Superktoś | 2015-05-26
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Hilarystyczna w momencie, kiedy mamy ze sobą wydanie z komentarzami i wyjaśnieniami. Plaut faktycznie jako pionier komedii dał kierunek twórcom jak tworzyć ten gatunek. Absolutny majstersztyk.

BBlibelli | 2017-12-30
Magda | 2015-06-23