Dezyderata: życie - instrukcja obsługi

2006-01-01
2006-01-01
56 min.
Bolesław Ludwiczak, Andrzej Jakubowicz

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w milczeniu.
O ile to możliwe, utrzymuj dobre stosunki z innymi ludźmi, bez wyrzekania się siebie.
Głoś swoją prawdę spokojnie i jasno;
słuchaj też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci.
Oni również mają swoją opowieść.
Unikaj głośnych i agresywnych osób; oni są udręką dla ducha.

Jeżeli porównujesz się z innymi ludźmi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały,
zawsze bowiem znajdą się lepsi i gorsi od ciebie.
Raduj się swoimi osiągnięciami, tak jak i planami.
Bądź zaangażowany w wykonywaną pracę, lecz zachowaj skromność w sercu.
Ona jest trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach, ponieważ świat pełen jest oszustwa.
Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty;
Wiele osób dąży do wzniosłych ideałów, a życie wszędzie jest pełne heroizmu.
Bądź sobą. A przede wszystkim nie fałszuj uczuć.
Nie bądź cyniczny wobec miłości,
albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.
Przyjmuj radośnie, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby w nagłym nieszczęściu mogła cię osłonić.
Lecz nie zadręczaj się tworami wyobraźni.
Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.
Utrzymuj zdrową dyscyplinę, lecz bądź łagodny dla siebie.
Jesteś dzieckiem wszechświata. Nie mniej niż gwiazdy i drzewa;
masz prawo być tutaj.
Niezależnie od tego, czy to jasne dla ciebie, czy nie, wszechświat rozwija się we właściwy sposób.

Tak więc żyj w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego naturze;
Jakąkolwiek wykonujesz pracę i jakiekolwiek są twoje pragnienia w zamęcie życia,
zachowaj spokój w swojej duszy.
Z całym swym zakłamaniem, znojem i niezrealizowanymi marzeniami,
to ciągle piękny świat.
Bądź radosny. Dąż do osiągnięcia szczęścia.

Głoś swoją prawdę spokojnie i jasno;
słuchaj też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci.
Oni również mają swoją opowieść.
Unikaj głośnych i agresywnych osób; oni są udręką dla ducha.

Jeżeli...

"Przechodź spokojnie przez zgiełk i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy."

Z Dezyderatą stykałem się w życiu wiele razy. Po raz pierwszy już na przełomie XX i XXI wieku kiedy usłyszałem jej interpretację w wykonaniu Poznańskiego składu WWO. Skrót WWO oznaczał wtedy W Witrynach Odbicia. Zachwycił mnie ten wspaniały dojrzały tekst, dobrze zarapowany.
Gdy kończyłem gimnazjum w Moszczenicy po raz drugi miałem okazję nie tylko wysłuchać jej treści, ale ją także przeczytać. Jako absolwentowi owego gimnazjum, wręczono mi ten zbiór mądrości, jako klucz postępowania w życiu.
Wczoraj moja bliska koleżanka podarowała mi pośród innych książek właśnie tą. Bardzo się więc ucieszyłem. Krótka mała, bardziej szeroka o parę milimetrów niż wysoka, książeczka ze skrzydełkami, ma prawo być wspaniałym prezentem.
Jednym słowem Polecam.

...

Sensowne rady, ale (jak w przypadku każdej rady) na usta ciśnie mi się: "Łatwo powiedzieć...".

• Jest w BU
  • Życie