Dezyderaty

Wydawnictwo: Jeden Świat
8389632012
dezyderaty, ehrmann
poezja

Poemat w polsko-angielskiej wersji językowej. Max Ehrmann napisał swój najsławniejszy poemat "Dezyderata" w 1927 r. W czasie Bożego Narodzenia w 1933 r. przekazał go swoim przyjaciołom jako część życzeń świątecznych. W jakiś czas później, poemat odnalazł jeden z bostońskich psychiatrów. Napisał wówczas do Ehrmanna: Powinien Pan wiedzieć, że niemal co dzień używam Pana pięknego poematu prozą...

Poemat w polsko-angielskiej wersji językowej.

Max Ehrmann napisał swój najsławniejszy poemat "Dezyderata" w 1927 r. W czasie Bożego Narodzenia w 1933 r. przekazał go swoim przyjaciołom jako część życzeń świątecznych. W jakiś czas później, poemat odnalazł jeden z bostońskich psychiatrów. Napisał wówczas do Ehrmanna: Powinien Pan wiedzieć, że niemal co dzień używam Pana pięknego poematu prozą "Dezyderata" w mojej pracy.

W 1948 r., w trzy lata po śmierci Ehrmanna, wdowa po nim opublikowała "Dezyderaty" wraz z innymi poematami w tomie: "The Poems of Max Ehrmann". W 1950 r. pastor kościoła w Maryland umieścił "Dezyderaty" na pierwszej stronie modlitewnika dla wiernych. Poemat był wydrukowany na papierze firmowym opactwa z komentarzem: "Stary Kościół Świętego Pawła, Baltimore, A.D 1692". Od tego czasu przekazywany był z rąk do rąk a data jego powstania (1927 r.) została zamieniona na datę budowy kościoła. Uważano, że "Dezyderaty" są anonimowym poematem napisanym setki lat wcześniej.
Poemat stał się niezwykle popularny. Drukowano go w książkach, na plakatach i kartach na całym świecie; nagrywany był na płytach, stał się mantrą w okresie miłości i pokoju w latach 60-tych. W ten sposób wypełniło się życzenie autora, które zapisał w swym dzienniku w 1921 r.: „Pragnąłbym zostawić po sobie mały, skromny podarek - fragment poematu, który zawiera w sobie subtelne przesłanie.

I rzeczywiście - "Dezyderaty" zapewniły Maxowi Ehrmannowi miejsce w gronie pisarzy - wizjonerów, którzy zostawili nam podarek w postaci ukazania prostych prawd z wielką jasnością i wdziękiem.

źródło opisu: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=4&kat=on

źródło okładki: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=4&kat=on