Dom wdowy

Wydawnictwo: Nowy Świat

Dom wdowy Julity Szpilewskiej to książka bardzo romantyczna, optymistyczna, o wierze w człowieka oraz ku pokrzepieniu serc . Jest rok 1995, krótko po wojnie domowej w byłej Jugosławii. Rada, młoda, ale doświadczona przez życie kobieta, straciła w czasie tej krwawej wojny to, co najbardziej kochała, czyli męża i synka. Najlepszym sposobem na samotność jest kontakt z drugim człowiekiem, dlatego też Rada przygarnia pod swój dach bezdomnych przyjaciół. W powieści Julity Szpilewskiej dom spełnia bardzo ważną rolę, nie tylko jako miejsce, do którego się wraca, ale również rolę duchową wszyscy bohaterowie poszukują swego miejsca na ziemi.

lea88 | 2013-11-16

Zakochałam się w książce. Gdyby nie polskie akcenty zupełnie nie powiedziałabym, że pisana jest przez Polkę.
Prosty język, prosta historia, książka momentami przypominała telewizyjny serial- oczywiście w dobrym słowa tego znaczeniu. Mi oczywiście przypadła do gustu przede wszystkim tematyka Bośni.
Historia zaczyna się po zakończeniu wojny w Bośni. Ludzie próbują powrócić do normalnego życia. Większość z nich straciła w czasie wojny wiele: domy, bliskich, pracę, pieniądze, ale także nadzieję na nowe lepsze życie. Książka jednak pokazuje, że ludzie w trudnych sytuacjach potrafią, ze sobą współpracować, pomagać sobie. Wszystko kończy się happy endem, nieco naiwnie, ale dając czytelnikowi również nutkę nadziei, że dla każdego może nadejść lepsze jutro.
Szkoda, że nie wiedziałam, że Zdenka była również bohaterką innej książki autorki. Teraz chętnie sięgnę również po nią i liczę, że autorka napisze więcej powieści o bohaterach "Domu wdowy" :).

książek: 1941
Anna | 2012-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Do tej książki przyciągnęła mnie jej tematyka. Akcja dzieje się po roku 1995 w dawnej Jugosławii, a ponieważ byłam we wrześniu w Chorwacji chciałam jak najwięcej dowiedzieć się o tym, jak ludzie żyli, jak sobie radzili na zgliszczach swojej ojczyzny.
Cała opowieść dotyczy Bośni, a tytułowa wdowa mieszka wraz z przyjaciółmi, a nawet z obcymi ludźmi, którzy stracili dach nad głową, użycza im swojego domu. Ona sama ma tylko te cztery kąty, w wojnie zginął jej mąż, a sześcioletniego synka rozerwała mina.
Rada, bo tak ma na imię, jakoś próbuje sobie radzić w tej rzeczywistości, w której przyszło jej teraz żyć. Jest kobietą silną i twardą, doskonale potrafi zapanować nad życiem swoim i innych mieszkańców jej domu, nie siedzi i płacze, nie rozmyśla, nie rozpamiętuje, tylko zostawia przeszłość za sobą i stara się żyć dalej, choć nie jest to proste ani łatwe.
Książka napisana jest językiem prostym, słowa wkładane w usta bohaterów poprzez autorkę tej historii są czasami kontrowersyjne, ale...

Marek | 2013-12-14
joannadm | 2013-09-25