Powstanie Warszawskie: zarys podłoża politycznego i dyplomatycznego

Okładka książki Powstanie Warszawskie: zarys podłoża politycznego  i dyplomatycznego
Jan Mieczysław Ciechanowski Wydawnictwo: Bellona historia
744 str. 12 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2009-08-07
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
744
Czas czytania
12 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311115897
Tagi:
powstanie warszawskie wojna Warszawa historia Polski
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
715
459

Na półkach: ,

Wielu postrzega powstanie warszawskie wyłącznie przez pryzmat jego porażki, nie zagłębiając się w jego mechanizmy. Jak w wielu momentach historycznych, tak i tutaj, ciężko czasem oddzielić prawdę od półprawdy i przekłamań. Czy było można uniknąć tych strat w ludziach i mieniu? A może to powstanie musiało mieć miejsce, musiało zaistnieć w naszej historii? Decyzja o jego wybuchu została podjęta, zatem czy jest dalej sens w burzeniu się nad sensem jego istnienia i jaki ma sens taka polemika?

Z książki dowiecie się kto dał rozkaz rozpoczęcia powstania i próbę oceny, czy było to odpowiednie działanie. Autor przekaże Wam jaki stosunek do tego zrywu miała strona brytyjska, czyli przede wszystkim Winston Churchill i amerykańska – w osobie Franklina Roosevelta. ZSRR jako wielka możliwość zbytu różnych dóbr była zbyt kuszącym kąskiem, by jednoznacznie się jej przeciwstawiać. Znajdziecie w „Powstaniu warszawskim” także dział „Dokumenty i materiały”, w którym możecie przeczytać ciekawy wywiad z generałem Tadeuszem Borem-Komorowskim, który podjął decyzję o wybuchu powstania. Broniliśmy się jednocześnie przed Niemcami i ZSRR, który miał nas od nich „uratować”. Doskonale było wiadomo, jaką cenę miałaby mieć ta wolność.

Jan M. Ciechanowski to nie tylko polski historyk, z bardzo bogatą bibliografią, lecz także uczestnik powstania warszawskiego. Zatem historię tego polskiego zrywu zna od podszewki, a jego książka „Powstanie warszawskie” miała już kilka wznowień i była tłumaczona na język angielski (bardzo pozytywnie przyjęta za granicą i w kraju jako książka rzetelnie opisująca polską historię). Współpracował m.in. z Normanem Davisem, który napisał „Boże igrzysko” czy „Powstanie ‘44” i uzyskał w zeszłym roku polskie obywatelstwo. Sama czytałam tylko tę pierwszą książkę Davisa, zatem wiem o czym pisze Jan Ciechanowski mówiąc, że zdanie Normana było krytyczne pod względem oceny sensowności powstania warszawskiego, nie wiedziałam jednak, że w innej książce zmienił zdanie o 180 stopni i nagle uznał, że owa akcja nie była wcale taka zła…To dość smutne, że historyk może zmieniać swoją wersję i twierdząc, że tak naprawdę nigdy nie sądził inaczej.

„Powstanie warszawskie” Jana M. Ciechanowskiego to bardzo precyzyjna, rzetelna i dodatkowo – bardzo sprawnie napisana książka popularnonaukowa, mająca za zadanie przedstawić historię tego zrywu, który choć zasięgiem objął Warszawę, to jest jednym z najważniejszych zdarzeń w naszej współczesnej historii i ciągle budzi wiele rozterek w sercach, nie tylko nas, Polaków, lecz także ludzi innych narodowości. Warto ją przeczytać, zwłaszcza, jeśli wiedzieliście o powstaniu warszawskim tyle co ja – to znaczy, że miało miejsce w 1944 i było tragiczne w skutkach dla nas i naszej stolicy.

To pasjonująca historia pełna wyrzeczeń, ofiar i przejmującego smutku narodu, który próbuje oprzeć się sile wroga i jednocześnie nie dopuścić do opanowania przez „przyjaciela”. Nie oceniajmy żołnierzy AK bez zapoznania się z historią tego wydarzenia, nie próbujmy nawet udawać, że wiemy jak powinni się zachować i co byłoby lepsze. Żyjemy w czasach względnie spokojnych dla Polski i nie możemy przyrównywać się do tego, co oni przeżywali.

Wielu postrzega powstanie warszawskie wyłącznie przez pryzmat jego porażki, nie zagłębiając się w jego mechanizmy. Jak w wielu momentach historycznych, tak i tutaj, ciężko czasem oddzielić prawdę od półprawdy i przekłamań. Czy było można uniknąć tych strat w ludziach i mieniu? A może to powstanie musiało mieć miejsce, musiało zaistnieć w naszej historii? Decyzja o jego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    175
  • Przeczytane
    84
  • Posiadam
    57
  • Teraz czytam
    7
  • Historia
    7
  • Powstanie Warszawskie
    5
  • Powstanie warszawskie
    3
  • Niedoczytane
    3
  • II Wojna Światowa
    2
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powstanie Warszawskie: zarys podłoża politycznego i dyplomatycznego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne