Dzieje Syrii. Od czasów najdawniejszych do współczesności

Okładka książki Dzieje Syrii. Od czasów najdawniejszych do współczesności Janusz Żebrowski
Okładka książki Dzieje Syrii. Od czasów najdawniejszych do współczesności
Janusz Żebrowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Dzieje Orientu historia
historia
Dzieje Orientu
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2006-01-01
2006-01-01
Syria Bliski Wschód historia Syrii kultura Syrii Aram Aramejczycy arameistyka starożytność historia starożytna

Rewelacyjna książka. Autor sprawnie i przyjemnie przeprowadza nas przez cały okres ludów mieszkający na terenie dzisiejszej Syrii jak i tej Syrii geograficznie-historycznej. Pozwala lepiej zrozumieć panujące obecnie napięcia w tym regionie oraz jak trudna dla mieszkańców tego kraju była przeszłość. Mam nadzieję, że w przyszłości nadejdzie bardziej pomyślny okres dla Syrii i będę mógł na własne oczy zobaczyć jej bogactwo kulturowe.

Syria, jeden z najpiękniejszych zakątków tego świata. Można opisać ją jednym słowem, tajemniczość. Ileż to razy byłem zadziwiony, z otwartymi ustami i wytrzeszczonymi oczami odkrywając coś niezwykłego w tym cudownym kraju Bliskiego Wschodu (miałem to szczęście, że byłem tam przed wybuchem wojny domowej). Cesarz Herakliusz opuszczając Syrię pod naporem arabskich plemion płakał, obawiając się, że już jej więcej nie zobaczy.
O historii tego kraju w bardzo syntetyczny sposób napisał Janusz Żebrowski. Chwała mu za to, że z każdej stronicy jego książki wydobywa się zapach Orientu.
Serdecznie polecam i dziękuję za uwagę!

Bardzo przejrzyście (i zrozumiale dla przeciętnego czytelnika) opisana historia Syrii od czasów starożytności aż do czasów powojennych. Nie trzeba być historykiem albo geografem aby wejść w tę książkę, czego się obawiałem przed przystąpieniem do lektury. Autor oczywiście zaczyna od opisu Syrii, co oznacza to pojęcie geograficznie i na tym etapie rzeczywiście przydaje się mapa fizyczna, ale potem jest już z górki. Po kolei starożytne ludy, Babilon, Egipt, Sumerzy przewijają sie przez karty, a potem Aleksander Wielki, Rzym itd. O każdym etapie kilka stron, natomiast momentami jest krótko. Przykładowo mamelucy mają raptem kilka stron, a okres Osmanów to w ogóle cisza. Współczesność lekko kuleje, chciałoby się więcej niż to co autor napisał o dziejach po 1915. Na minus - kończy się w 2011 roku, no ale resztę to mozna doczytać.
Autor nie ustrzegł się błędów, to na pewno, sam jako amator wyłapałem złupienie Konstantynopola w 1200 roku zamiast 1204, ale to nie zmienia bardzo pozytywnego odbioru całego dzieła. Tak się powinno pisać książki o historii świata - aż chciałoby się powiedzieć. Polecam

Czasem kiedy czyta się książki historyczne są one cegiełkami na drodze zrozumienia jakiejś części historii. Ta zaś to nie cegiełki lecz cegła. Owszem, nie da się zbudować wyobrażenia o historii religii i dziejów na podstawie jednej tylko książki, ale ta akurat uzupełniona o inne pozycje stanowi ogromny puzzel albo ogniwo na drodze do wyobrażenia sobie jak rozwijała się kulturą, religia i cywilizacja w Europie, basenie Morza Śródziemnego, półwyspie Arabskim i Persji. Cywilizacja której chcemy czy nie chcemy , ale częścią jesteśmy.

Porządny kawał historii w przejrzystym, usystematyzowanym wydaniu. Jest to pozycja naukowa, ale nie męczy nadmiarem wątków, stabilizuje wiedzę tudzież wprowadza nowicjusza w zaczarowany świat historii niezwykłego kraju.

• Bliski Wschód
  • Starożytność