Warunek

Okładka książki Warunek
Eustachy Rylski Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
253 str. 4 godz. 13 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowa proza polska
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
253
Czas czytania
4 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324700448
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
273 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
287
86

Na półkach: ,

Napiszę te kilka zdań w utrzymującym się stanie całkowitego zauroczenia. „Warunek" to absolutnie wszystko, czego oczekuję od prozy. Po pierwsze – książka, którą doskonale się czyta nawet ślizgając się tylko po jej powierzchni. Po drugie – świadczący o ogromnej erudycji leksykalnej zdyscyplinowany majstersztyk bez zbędnych słów. I w końcu – intrygująca psychologia, zagadka z rodzaju „po co to jest?”, „o co tak naprawdę chodzi?”, rzecz podsuwająca wiele tematów i otwierająca się na wiele możliwych odczytań.

Nie rozumiem tych, dla których „Warunek” jest po prostu powieścią historyczną „o dwóch takich, co uczestniczyli w kampanii moskiewskiej roku 1812 i ich losy się splotły.” Otóż nie, zupełnie nie tędy droga. Konwencja historyczna to tutaj tylko sztafaż, politura, którą należy sobie zdrapać, aby odkryć uniwersalność tej książki. Nie tylko nie jest to powieść historyczna, ale stosunek narratora do swoich postaci staje się igraniem ze znacznie szerszą konwencją – mimetyczną powieścią realistyczną. Przecież, do diaska, ten narrator nie traktuje swoich bohaterów na serio! Notorycznie buduje wobec nich dystans przywodzący na myśl fikcję postmodernistyczną – lekko ironizuje, jakby protekcjonalnie poklepuje po ramieniu, spuszcza z nich sporo powietrza, w które pompuje w nich ta arbitralnie wybrana konwencja historyczna, implikująca przy okazji jakieś patriotyczne, narodowowyzwoleńcze tony. Jest dobre określenie na tego typu postawę w angielskim - „tongue in cheek” - i jest ona tu wyraźna. Rylski traktuje sobie swoją dwójkę antagonistów tak lekko, jak oni traktują sobie pojęcie honoru. Czymże bowiem jest ten ich honor, w imię którego tak szamoczą się ze swoim pojedynkiem? Jest zwykłym rozmemłaniem, niekończącym się negocjowaniem reguł, niemęskim przedłużaniem w nieskończoność stanu nierozstrzygnięcia, szczwaną próbą wyjścia na swoje, a w końcu najzwyczajniejszą chęcią wzbogacenia się (Hoszowski) albo ratowania swojej roztrzaskanej tożsamości niepokalanego, wiecznego zwycięzcy (Rangułt). Jeśli jednak upierać się przy czytaniu „Warunku” jako powieści historycznej, to jej uczciwość polega głównie na pokazaniu, jakie ułomne, niedoskonałe, czy po prostu niejednoznaczne typy tę historię współkształtowały. Rylski twierdzi, że historia taka, jaką była, nie istnieje – są tylko mity. I w osobach Hoszowskiego i Rangułta pisarz te mity dekonstruuje. Jego pisanie restytuuje nie tyle historię taką, jaką była, ale taką, jaką mogła być z ogromnym prawdopodobieństwem – i tym samym rzuca wyzwanie mitom.

Zastanawiam się, co uruchamia cały ciąg zdarzeń między Hoszowskim a Rangułtem, którego osią jest przedłużający się, nierozstrzygnięty pojedynek? Dlaczego Hoszowski w ogóle prowokuje jakąś konfrontację z ułanami Rangułta? Przecież żaden z niego zabijaka, armia mu raczej ciąży, śpieszno mu do wyobrażeń o świętym spokoju studiowania w bibliotece... Po co to wszystko Hoszowskiemu? Czemu się w to pakuje, zamiast ostrożnie trzymać się z dala od kłopotów? Otóż sądzę, że dlatego, że człowiek kusi to, co złe, igra z ogniem, wywołuje demony – wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew własnemu temperamentowi, wbrew swojej konstrukcji psychicznej, wbrew swoim interesom. Irracjonalnie włącza komplikator. Szaleńczo nakręca sprężynę katastrofy. Hoszowski zresztą mówi o tym w pewnym momencie wyraźnie: „Wierzą w złą intencję zdarzeń, kiedy tracimy nad nimi panowanie, kiedy pozostawiamy je samym sobie, godząc się na obrót, jaki zechcą przybrać.” Pozostawiamy je samym sobie, bo w niedorzeczny sposób tego chcemy. Tracimy nad nimi panowanie, choć tak łatwo jest zrobić krok w tył i zapobiec tej „złej intencji zdarzeń.”

„Warunek” to rzecz mądra, bystra, przemyślana od początku do końca, na wskroś nowoczesna, a jednocześnie przesycona tym językiem z izby pamięci, tymi wszystkimi „skrofułami” i „tuberkulozami”, „rysakami” i „szamerunkami”, „rohatynami” i „dziwerówkami.”

Do czytania marsz!

Napiszę te kilka zdań w utrzymującym się stanie całkowitego zauroczenia. „Warunek" to absolutnie wszystko, czego oczekuję od prozy. Po pierwsze – książka, którą doskonale się czyta nawet ślizgając się tylko po jej powierzchni. Po drugie – świadczący o ogromnej erudycji leksykalnej zdyscyplinowany majstersztyk bez zbędnych słów. I w końcu – intrygująca psychologia, zagadka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    497
  • Chcę przeczytać
    313
  • Posiadam
    124
  • Ulubione
    14
  • Literatura polska
    8
  • Literatura polska
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Polska
    4
  • 2013
    4
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Eustachy Rylski Warunek Zobacz więcej
Eustachy Rylski Warunek Zobacz więcej
Eustachy Rylski Warunek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także