Warunek

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Barwna historia ucieczki dwóch nienawidzących się żołnierzy armii napoleońskiej na tle wojennej zawieruchy roku 1812. Niezwykła, ponieważ trudno o bardziej różniących się ludzi niż zakochany w wojaczce arystokratyczny kapitan Rangułt i porucznik Hoszowski syn popa, służący jako frontowy kurier.

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Młodszy ode mnie /ur.1944/, a taki zdolny, prawie jak mój młodszy kolega szkolny Waldemar Łysiak /też ur.w 1944/, który nim się skomercjalizował, był napoleonofilem i popełnił wtedy parę ciekawych książek. Wspominam o tym, bo akcja omawianej powieści toczy się w epoce napoleońskiej, a ściśle megalomańskiej /bo po co Napoleonowi Rosja ?/ wyprawy na Moskwę. Ponadto Rylski to ziemianin, podobnie jak Rodziewiczówna /1864-1949/, toteż nastroje ich powieści są zbieżne. Lektura tej książki nasuwa też skojarzenia z powieściami historycznymi dla młodzieży Walerego Przyborowskiego /1845-1913/. Znalazłem ciekawe fragmenty dwóch recenzji: Nowacki /GW/ pisze:
„Po prostu kostium historyczny, jakim posłużył się Rylski, nie jest tu najważniejszy, choć powinien być podziwiany jako warsztatowy majstersztyk. Liczą się kwestie filozoficzno-moralne. Najsmaczniejsza jest rozgrywka psychologiczna między dwoma głównymi...

Kamil Szaładziński | 2014-10-09
Przeczytana: 07 października 2014

W pierwszej chwili spodziewałem się dostać awanturniczą powieść podobną do "Kolebki" Łysiaka. Dostałem powieść, która udaje historyczno-łotrzykowski utwór, a w rzeczywistości spod cienkiej warstwy napoleońskich czasów wydziera się uniwersalna, dobrze napisana powieść psychologiczna. Powieść równie dobrze mogłaby być osadzona w czasach saskich, wielkiej smuty, czy w okresie II wojny światowej. Konflikt pomiędzy dwoma bohaterami, który niespodziewanie złączył ich losy staje się sposobem na przedstawienie kwestii filozoficznych (np. spojrzenie na przemoc). Perypetie, które toczą się w szybkim tempie, sprawiają, że wytworzyła się miedzy nimi szorstka przyjaźń. Wyrazista fabuła, przeciwstawni bohaterowie, zabawa konwencją historyczną to udany przepis Rylskiego na dobrą powieść, którą żal kończyć.

jatymyoni | 2015-04-05
Przeczytana: marzec 2015

Warunkiem przeżycia są czasami ustępstwa, a my tak nie lubimy cofać się, ustępować, choć może doprowadzić to do zguby.
Nie jestem wielbicielką powieści historyczno-wojennych, ale sięgając po nieznanych autorów polskich wysłuchałam ją. Ku mojemu zaskoczeniu okazała się świetną psychologiczną powieścią. Akcja toczy się podczas Kampanii Napoleońskie na Rosję, ale jest to książka uniwersalna, demitologizująca wojnę, bohaterstwo, żołnierzy. Ukazuje zawiłości ludzkiej psychiki, różne powody skłaniające do wstąpienia do armii i różne postawy w trakcie służby. Każdy z bohaterów, czego innego oczekiwał i pragną uzyskać służąc w armii. Dwoje z nich, jakby z przeciwnych biegunów, łączy wspólny cel, przeżyć i dotrzeć do bezpiecznej przystani. Cel ten wydaje się najważniejszym w wojnie i może pogodzić i zmusić do ustępstw nawet tak różnych ludzi jak Rangult i Hoszowski. Między nimi toczy się swoista gra, ale ta gra i okoliczności zewnętrzne obu ich zmieniają. Czy każde przeżycie w jakiś sposób...

oliwa | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, Polska

Najkrócej rzecz ujmując, „Warunek” jest opowieścią o przyjaźni, a przynajmniej zbliżeniu dwóch bardzo różnych ludzi. Połączy ich ślepy los i historia. Ten los nie jest może zresztą aż tak ślepy, bo jeden z bohaterów nieustannie go prowokuje. Za to historia jest naprawdę wielka - Napoleon wkrótce zajmie Moskwę.
Panowie się pojedynkują, potem grają w kości, w końcu uciekają od śmierci w tę samą drogę, w którą ruszy wkrótce Wielka Armia. Jest koniec jesieni, zima za pasem. Uda im się czy nie? Dokąd ich ta ucieczka doprowadzi?
Akcja jest wartka i zmienna. Charaktery są świetnie nakreślone. Zdania nie płyną potoczyście, są raczej jak wystrzały: krótkie i głośne. Czyta się to naprawdę dobrze.
A jednak trudno wejść w tę historię, trudno się w niej zapomnieć. Brak tu jakiejś nuty szaleństwa, choć i opowieść, i okres historyczny, sprzyjają romantycznym uniesieniom. Dystans autora wobec postaci udziela się czytelnikowi - wydaje się, że chłodny, analityczny umysł stworzył historię...

marcinb | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Napiszę te kilka zdań w utrzymującym się stanie całkowitego zauroczenia. „Warunek" to absolutnie wszystko, czego oczekuję od prozy. Po pierwsze – książka, którą doskonale się czyta nawet ślizgając się tylko po jej powierzchni. Po drugie – świadczący o ogromnej erudycji leksykalnej zdyscyplinowany majstersztyk bez zbędnych słów. I w końcu – intrygująca psychologia, zagadka z rodzaju „po co to jest?”, „o co tak naprawdę chodzi?”, rzecz podsuwająca wiele tematów i otwierająca się na wiele możliwych odczytań.

Nie rozumiem tych, dla których „Warunek” jest po prostu powieścią historyczną „o dwóch takich, co uczestniczyli w kampanii moskiewskiej roku 1812 i ich losy się splotły.” Otóż nie, zupełnie nie tędy droga. Konwencja historyczna to tutaj tylko sztafaż, politura, którą należy sobie zdrapać, aby odkryć uniwersalność tej książki. Nie tylko nie jest to powieść historyczna, ale stosunek narratora do swoich postaci staje się igraniem ze znacznie szerszą konwencją – mimetyczną...

byrcyn11 | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Oczywiste jest, że nie wszystkie książki muszą być napisane a la Sienkiewicz, - czyli ku pokrzepieniu serc, albo z patosem. Ale powinny choć trochę mieć słówek i zwrotów z danej epoki, a tu nic ? - Po wysłuchaniu (słaby lektor) do końca domyśliłem się dlaczego, - bo epoka (Napoleońska) była w tej powieści tylko tłem. Ważniejsze były relacje międzyludzkie, sfera psychologiczna i emocjonalna, jaka może się zdarzyć w specyficznych wojennych warunkach. Były sytuacje bardzo realistyczne, ale były też, które uważam za sztuczne, - które normalnie nie mogłyby zaistnieć. Dlatego czuję leki niedosyt, bo chyba czegoś innego oczekiwałem, ale ponieważ parę rzeczy było "mocno napisanych", a inne dały do myślenia, więc jednak polecam ...

Dariusz Karbowiak | 2011-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Jak przypadek może zdecydować o przyjaźni ludzi różniących się niemal wszystkim. Książka dobra, ale wydaje mi się że po jakimś czasie zostanie zapamiętana jako tytuł. Wiadomo są w życiu pewne zasady, których należny przestrzegać niczym reguł matematycznych. Jednakże wydaje mi się że na obecne czasy trochę trąci myszką w klęsce i śmierci szukać legendy? Dobrze napisana, jak wielu piszących opinie o "Warunku" - męska książka ale bez fajerwerków.

Radomak | 2012-03-11
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 10 marca 2012

Zawiła książka o ludzkiej psychice, o zmianach osobowości wobec klęsk, trudności i krytycznych sytuacji.

Katherina87 | 2012-11-22

Niezwykła, ponieważ trudno o bardziej różniących się ludzi niż zakochany w wojaczce arystokratyczny kapitan Rangułt i porucznik Hoszowski - syn popa, służący jako frontowy kurier. Niespodziewany bieg wydarzeń sprawi, że aby przeżyć, będą zmuszeni sobie zaufać. Czy jednak potrafią się zaprzyjaźnić? W nowej powieści jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy celne portrety bohaterów idą w parze z romantyczną przygodą i sugestywną panoramą wyprawy Napoleona na Moskwę.

ivo | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Rewelacyjny klimat historii obsadzony w czasach napoleońskich. Rangułt i Hoszowski - kapitalny duet bohaterów. Książka napisana świetnym językiem. Wielu dialogów, zdań warto nauczyć się na pamięć i "sypać nimi w towarzystwie :) Historia awanturnicza z butnymi i charakternymi bohaterami. Tak jak lubię. Polecam.