Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli

Wydawnictwo: WAW
historyczna

Zbiór szkiców historycznych z dziejów Górnego Śląska. Pozycję otwiera praca Grzegorza Wawocznego poświęcona ekstremalnym zjawiskom przyrody i w konsekwencji klęskom elementarnym, do jakich doszło na terenie księstwa raciborskiego na przestrzeni setek lat. Omawiane są: susze, naloty szarańczy, ostre zimy, powodzie i trzęsienia ziemi. Tekst jest wzbogacony licznymi archiwalnymi zdjęciami. Kolejny tekst, to praca uznanego mediewisty, dr. Norberta Miki, autora m.in. mającej już dwa wydania monografii Mieszka, syna Władysława II Wygnańca, uznanej przez polskie środowisko mediewistów za jedyną jak dotąd kompetentną biografię tegoż władcy. Tym razem wziął na swój warsztat historię panowania na Górnym Śląsku Przemyślidów opawsko-raciborskich. W oparciu o bogaty materiał archiwalny kreśli w fascynujący sposób blaski i cienie rządów tego rodu, w tym osobiste przywary poszczególnych książąt. Podstawowa lektura dla badaczy górnośląskich dziejów.Zeszyt zamyka opracowanie Pawła Newerli poświęcone słynnej raciborskiej monstrancji z 1495 r.

Homo_Mediaevalis | 2014-06-20
asfaltowa | 2010-04-29