Dni chłopca

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja polska
poezja
Adrian Tync

Drugi tom serii Archiwum Edytorskie prezentuje pierwszy tomik poetycki Józefa Czechowicza, z którego wyrósł debiut książkowy tego najwybitniejszego lubelskiego twórcy. Zbiór ten w takiej formie nigdy nie ujrzał światła dziennego. Edycja Dni chłopca, opracowana przez dr. Dariusza Pachockiego na podstawie materiałów archiwalnych (sporządzonej przez Czechowicza makiety zachowanej w zbiorach Tomasza Miernowskiego), stanowi nie tylko ważny przyczynek do poznania dorobku poety, ale też dzięki bogatej dokumentacji genezy daje czytelnikom wgląd w wyobraźnię twórczą i metodę pracy artystycznej autora Nuty człowieczej. Posłowie redaktora naukowego omawia kształtowanie się koncepcji powstania tomu oraz relacje między tym projektem a tomem Kamień, który ukazał się drukiem w 1927 r.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/

Adrian Tync | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Dni chłopca" to pierwotna wersja debiutanckiego tomu Czechowicza pt. Kamień. Wydobyta z domowego archiwum przez Dariusza Pachockiego stanowi wspaniały przykład pracy poety nad swoim tekstem, ciągle w dążeniu do ideału.
O jakości wierszy Czechowicza nie ma obecnie co wiele rozprawiać, dość powiedzieć, że jest to pisarstwo na wskroś oryginalne, które - takie można odnieść wrażenie - niejako zwiastuje ogołoconą poetykę Tadeusza Różewicza. Mam tu zwłaszcza na myśli wiersz pt. "Pole chwały".
Od strony edytorskiej tom "Dni chłopca" to rzecz na najwyższym poziomie. Doskonałe ustalenie tekstu, bogaty dodatek edytorski z licznymi odmianami tekstu czynią tę pracę użyteczną nie tylko dla miłośników poezji, którzy pragną odkrywać nowe, nieznane odsłony twórczości Czechowicza, ale także dla badaczy jego twórczości, pragnących prześledzić pracę poety. Oby więcej takich edycji, miejmy nadzieję, że seria "Archiwum Edytorskie" rozwinie się i dostarczy kolejnych...

| 2017-02-28