Cesarz Karol V Powstanie światowego imperium

Napoleon V
2016-06-20
2016-06-20
wojskowość powszechna

W 2016 r. oświęcimskie Wydawnictwo Napoleon V opublikowało polski przekład biografii cesarza Karola V pióra niemieckiego historyka Karla Brandiego. Jest to jedno z podstawowych opracowań tematu, ale nie do tego chciałbym się odnieść w tym wpisie. Chodzi bowiem o dwie kwestie edytorskie. Po pierwsze, czytelnik tej książki nie dowie się, jaka edycja stanowiła podstawę przekładu. Dzieło powstało oryginalnie w języku niemieckim, zaś jego polski tłumacz, Miłosz Młynarz, na swoim profilu w serwisie LinkedIn pisze o sobie tak: „Biegle znam rosyjski i angielski, podstawowo na razie francuski, szwedzki, czeski, słowacki, norweski i włoski”. Ani słowa o niemieckim. Mamy więc podstawy obawiać się, że otrzymaliśmy przekład przekładu (prawdopodobnie angielskiego). Po drugie zaś, pierwsze wydanie dzieła Brandiego ukazało się osiemdziesiąt lat temu (Kaiser Karl V. Werden und Schicksal einer Persönlichkeit und eines Weltreiches. 2 Bände, Bruckmann, München 1937-1941). Tej informacji jednak wydawca niestety również nie podaje. Jestem przekonany, że dobrą praktyką jest informowanie czytelnika, czy opracowanie, które bierze do ręki, reprezentuje aktualny stan badań, czy też jest to książka przynajmniej częściowo zdezaktualizowana. Napoleonie, nie bądź Pietruszczakiem!

Karl Brandi swoją książkę o Karolu V napisał jeszcze przed drugą wojną światową, mamy więc do czynienia z dosyć wiekowym dziełem. Jest to pozycja trochę staroświecka, o charakterystycznym, mądrym i błyskotliwym stylu. Mimo wszystko, jestem trochę rozczarowany tą lekturą. Nie można odmówić Brandiemu, że świetnie odmalował klimat polityczny tamtego okresu. Pod tym względem trudno mu coś zarzucić, omówiono konflikty z protestantami, spory z papiestwem, scysje z Francuzami, brak mi jednak trochę szerszego spojrzenia na Karola jako postać z krwi i kości. Z książki dowiemy się co najwyżej, że cesarz dużo jadł i pił zimne piwo. Przy tak dobrze opisanej i rozwiniętej historii politycznej tamtego okresu, trochę za mało jest o militariach owej epoki. Najważniejsze starcia jak Pawia, Sacco di Roma, Algier czy Tunis są ledwo wspomniane i zabrakło mi szerszego spojrzenia na te wydarzenia. Trochę też ponarzekam na warstwę ilustracyjną, bo w książce znajduje się tylko obraz Jakuba Seiseneggera, mimo, że w tekście Brandi odnosi się także do innych dzieł przedstawiających Karola V. Nie jest to dzieło łatwe w odbiorze, ale pomimo pewnych mankamentów warte sięgnięcia.

Książka Karla Brandi nie jest łatwa w czytaniu.
Zawiera bardzo dużo faktów historycznych. Cesarz
Karol V był władcą wielu państw, w Europie, jak i poza
kontynentem. Panował nad ogromem terytorialnym. Podobnie
ta książka zawiera ogrom wiedzy historycznej. Przedstawia nam ponadprzeciętną
postać Cesarza. Przedmiotowa książka to wspaniały zasób wiedzy historycznej pierwszej połowy XVI wieku. Polecam miłośnikom historii.

Książka Karla Brandi nie jest łatwa w czytaniu.
Zawiera bardzo dużo faktów historycznych. Cesarz
Karol V był władcą wielu państw, w Europie, jak i poza
kontynentem. Panował nad ogromem terytorialnym. Podobnie
ta książka zawiera ogrom wiedzy historycznej. Przedstawia nam ponadprzeciętną

Książka oparta głównie na listach cesarza, jego rodziny, dworu, przeciwników, sojuszników itd. Bibliografii i przypisów brak, ale autor powołuje się często w tekście na konkretną korespondencję.

Dobry, staroświecki, erudycyjny styl, stosunkowo łatwo przyswajalny. Nazwisk tyle co w książce telefonicznej, ale ich pojawianie się jest uzasadnione narracją i daje bogaty obraz epoki. Narracja chronologiczna i oparta oczywiście na historii politycznej, ale przy okazji dowiemy się np. że cesarz lubił (trochę za bardzo) zimne piwo. Nie brakuje więc elementów, z których możemy złożyć ludzki wizerunek Karola.

Nie jest to jednak pozycja dla zupełnych laików. Książka wymaga pewnej wiedzy o epoce - zwłaszcza na temat wojen włoskich i konfliktów religijnych w Niemczech.

2029

Karol V wyniósł dynastię habsburską na szczyty wielkości. Zjednoczył i uzupełnił jej ziemie; połączył stare burgundzkie idee rycerstwa z sumienną pobożnością niderlandzką, hiszpańskim samoograniczaniem i uniwersalnymi tradycjami cesarstwa rzymsko-niemieckiego, tworząc postawę typową później dla jego dynastii. W tym samym czasie z wielu odziedziczonych ziem zbudował nowy imperializm europejski (i w pewnym sensie zamorski) – światowe imperium zależne po raz pierwszy w historii nie od podbojów i jeszcze mniej od współzależności geograficznych, ale od teorii dynastycznej oraz jedności wiary.
Cesarz dał swemu państwu nie tylko nowe fundamenty, lecz i ambicje, które znalazły wyraz w konflikcie niderlandzkim oraz wojnach w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.
Tyle możemy dowiedzieć się z okładki, a raczej z fragmentu przedmowy, w której autor stara się przedstawić postać, którą uczynił głównym bohaterem swojej rozprawy.

Karol V, był przede wszystkim znakomitym strategiem i dla tego, za jego panowania, udawało mu się utrzymać władzę na tak znacznym obszarze Europy, a także w koloniach zamorskich. Twórca tego dzieła rozpoczyna swoją opowieść od młodości cesarza, od wydarzeń, które jego zdaniem go ukształtowały. Przedstawia również szeroki kontekst historyczny i zachodzące zmiany w całej Europie, ale nie tylko. Wyłania nam się tu obraz człowieka, który potrafił utrzymać władzę w tak odległych państwach jak Hiszpania i Niemcy. Różnego rodzaju knowania, sojusz z papieżem, drobne wojenki i poważne konflikty. To oczywiście wszystko w wielkim skrócie, bowiem każdy, kto choćby interesuje się historią powinien sięgnąć po tą publikację i sam się przekona, jak ciekawe potrafią być dzieła dokumentalne.

Dokumentalne, jednak nie są to jakieś suche fakty, typu encyklopedycznego. Przeciwnie, całą tę książkę czyta się z zapartym tchem niczym najlepszą przygodówkę. Polecam, zachęcam do lektury.

Dużo szczegółów, jednak dla każdego już choć podstawowo zapoznanego z wydarzeniami w XVI-wiecznej Europie polecam. Mi aż tak nie przypadła do gustu jako biografia

• Biografie
  • Nowożytność
  • 21 Biografie
  • Chcę kupić
  • Historia monarchii Habsburgów

Dodaj cytat z książki Cesarz Karol V Powstanie światowego imperium