Modlitwa o deszcz

Okładka książki Modlitwa o deszcz
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
479 str. 7 godz. 59 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
479
Czas czytania
7 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374143615
Tagi:
Wojciech Jagielski Afganistan reportaż
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
521 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
679
457

Na półkach: , ,

Ulepiony z górskich dolin i pustynnych oaz, podzielony na klanowe i plemienne księstwa. Jego kolorem i zapachem jest kurz, a khaki to kolor gór i ubrań. Tu rytm dnia wyznacza świt, południe i zmierzch. Oto Afganistan. W historii tego kraju żaden z władców nie został wybrany z woli poddanych: szachowie, emirowie, premierzy obejmowali władzę w wyniku wojen. Na Afganistan zawsze spadały przeróżne plagi, począwszy od armii radzieckiej, przez wojny domowe, po zapowiedź nowej wojny, która miała przyjść zza gór, nie licząc trzęsień ziemi, susz i szarańczy.

"Modlitwa o deszcz" to owoc jedenastu podróży Wojciecha Jagielskiego do Afganistanu, które odbył w latach 1992-2001. Uczucie, jakie towarzyszy autorowi, gdy przekracza afgańską granicę, jest zawsze takie same. Granica ta wyznacza nie tylko ramy przestrzenie, ale i czasowe. Wkracza tu się w inną rzeczywistość, odmienną i niepojętą. Kryteria logiczne i etyczne okazują się nie przydatne. Ulatuje tu poczucie czasu, znika geniusz istoty ludzkiej, która może okiełzać naturę.

Bo jak inaczej się czuć, gdy widzi się umierające wioski i miasteczka, które przechodzą we władanie szczurów. Dzieci, a raczej dzieciaki - brudne, skołtunione, przypominające złośliwe duszki z baśni, które rozkopują szczurze norki, by wykraść zakopane na zimę ziarna, wieśniaków, którzy sprzedają swoje pozostałości, dachy domów, futryny drzwi, a nawet własne dzieci i watahy wściekłych, zdziczałych psów napadających na dzieci i resztki zagranicznych turystów.

Reportaż Wojciecha Jagielskiego to właściwie historia wojen po wycofaniu się wojsk radzieckich aż do przybycia Amerykanów i wojsk sprzymierzonych (w tym Polaków). Lata “pomiędzy”, to także pasmo niekończących się wojenek pomiędzy licznymi watażkami i komendantami. Beznadziejna niezmienność świata zawsze wywoływała wściekłość tych, którzy chcą go zbawiać. A rewolucjonistów i buntowników Afganistan wydał bardzo dużo. Nadmiar ich był zmorą Afganistanu, rewolucjoniści albo spóźnieni, albo zawcześni, bez względu na barwę sztandaru i zawołanie bojowe, pragnęli zmienić wszystko natychmiast, aby jeszcze za swojego życia spróbować owoców rewolucji. Opór materii irytował ich i popychał do coraz radykalniejszych działań, albo też zniechęcał i studził reformatorski zamiar. Inni uważali, że niezależność, pokój i bezpieczeństwo najlepiej osiągnąć przez najszczelniejsze zamknięcie się przed światem i nowinkami. Przegrywali niezmienne i jedni, i drudzy, grzebiąc wraz z sobą kolejne najwznioślejsze idee, odzierając rodaków ze złudzeń i czyniąc Afganistan pobojowiskiem, na którym toczy się wieczna wojna między pełnym pychy postępem i pędem a tradycją. To bezkompromisowe dążenie do ideałów okazało się zabójcze, pozwoliło jednak zachować godność, wolność i wierność – podstawowe wartości w najczystszej postaci. Afgańscy władcy i ich poddani próbowali wszystkiego, większość szukała nowej drogi w imię Boga, nic nie jednoczyło Afgańczyków jak wspólna wiara i nakładany przez nią obowiązek “świętej wojny”, pojmowany opacznie bez cudzoziemców jako wojna z niewiernymi. “Dżihad” zaś, droga życia wyznaczona przez proroka Mahometa, to walka przede wszystkim z własnymi ułomnościami, walka o samodoskonalenie, ale też przyzwoleniem na podniesienie buntu przeciwko niesprawiedliwym porządkom i władcom. Z imieniem Boga na ustach, przywódcy ogłaszali święte wojny i szczerze wierzyli, że w bożych przykazaniach znajdą odpowiedź na wszystko. Nie brakowało również takich, którzy zrozumieli to zbyt dosłownie.

Jak tu jednak wierzyć, gdy nic się nie zmienia, gdy nic nie przynosi ukojenia, nie ma nawet upragnionego deszczu którego krople wtopiłyby się w gruby kożuch kurzu, a powietrze zapachniałoby odżywczą wilgocią. Modlitwa, która powinna krzepić, która mogłaby wskrzesić gasnące powoli życie, przynosi raczej zwątpienie i jeszcze większą depresję. Zamiast kropel pojawia się deszcz smutku.

“Jest ciemno. Naszymi oczami są oczy tych, którzy czekają. W nocy gwiazdy skrzą się tu i tam. Lśnią łzami cierpienia i smutku. A kropla staje się klejnotem, jeśli ronię ją z własnej woli, jest to wiosenny ogród w deszczu”. Podobno, gdy kropla deszczu wpadnie do muszli w morzu, to zamienia się w perłę. Łazami mogą być takie cechy jak odwaga i męstwo. To są klejnoty. Deszcz smutku wtedy nie działa, odwaga powoduje, że wszystkie kłopoty i cierpienia nie mają na nic wpływu. Człowiek czuje się wolnym, oczyszczonym i to jest właśnie jak wiosenny ogród w deszczu.


Znakomita, przejmująca, pokrzepiająca i piękna książka! Gorąco polecam!

Ulepiony z górskich dolin i pustynnych oaz, podzielony na klanowe i plemienne księstwa. Jego kolorem i zapachem jest kurz, a khaki to kolor gór i ubrań. Tu rytm dnia wyznacza świt, południe i zmierzch. Oto Afganistan. W historii tego kraju żaden z władców nie został wybrany z woli poddanych: szachowie, emirowie, premierzy obejmowali władzę w wyniku wojen. Na Afganistan...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 222
  • Przeczytane
    1 731
  • Posiadam
    436
  • Teraz czytam
    83
  • Ulubione
    58
  • Reportaż
    52
  • Literatura faktu
    33
  • Afganistan
    20
  • Reportaże
    18
  • 2021
    17

Cytaty

Więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także