7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
grzyby
flora i fauna
Johel

Nie jest to podręcznik akademicki, ani atlas do rozróżniania gatunków. To efekt poznawania lasu i jego ukrytych tajemnic związanych z niepozornymi grzybami, które są ważnym elementem Natury, a przy tym tak ogromnym ilościowo, niezbadanym i fascynującym światem, że nauka utworzyła dla nich osobne królestwo. Spacerując po lesie dostrzegamy niewielki wycinek tego świata – grzyby zbierane do koszyka, huby nadrzewne czy owocniki na pniakach. Niektóre z nich znamy doskonale, inne znamy mniej, ale przyciągają naszą uwagę kolorem, kształtem lub zapachem. Jeszcze inne są nam zupełnie nieznane lub w ogóle niedostrzegane. Najważniejsze, że chcemy przedstawić je z innej strony niż zazwyczaj. Wydobyć ciekawostki, fakty naukowe od dawna znane, ale dostępne tylko w specjalistycznych opracowaniach i najnowsze odkrycia.
Ze wstępu autorów.

źródło opisu: lasy.gov.pl

źródło okładki: ptmyk.pl

Johel | 2016-06-08

Największym żyjącym organizmem na Ziemi jest opieńka. Na podstawie zdjęć satelitarnych wykonanych na terenie Oregonu odkryto organizm grzybni który zajmuje powierzchnię 900 hektarów (tak, dziewięciuset!). Na podstawie analiz genetycznych próbek pobranych z różnych miejsc tego obszaru naukowcy stwierdzili, że jest to jeden i ten sam osobnik, na dodatek liczący sobie 2400 lat.
To chyba najbardziej spektakularna informacja zawarta w tej książce. A jest tam tego dużo więcej. Lektura tej publikacji otworzyła mi oczy na to jak niezwykłymi istotami są grzyby, jak powszechnie występują i jak ważna jest ich obecność dla całego ziemskiego życia.
Wiedziałam już wcześniej o tym, że naukowcy postanowili wydzielić dla grzybów oddzielne królestwo w systematyce organizmów ziemskich, ale wydawało mi się to zbyteczną drobiazgowością. Po lekturze tej książki z pokorą przyznam, że kompletnie nie doceniałam grzybów, ale od teraz będę z szacunkiem mówić o faunie, florze i fundze (fungii, jeśli ktoś...