Grzyby jakich nie znamy

Okładka książki Grzyby jakich nie znamy Zbigniew Sierota, Marta Wrzosek
Okładka książki Grzyby jakich nie znamy
Zbigniew SierotaMarta Wrzosek Wydawnictwo: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych flora i fauna
flora i fauna
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
2012-01-01
2012-01-01
grzyby

Okładka książki W czym grzyby są lepsze od ciebie? Karolina Głowacka, Marta Wrzosek
W czym grzyby ... Karolina Głowacka,&...
Okładka książki Uczestnicząc w grze. Poradnik drużynowego drużyny harcerskiej Emilia Kulczyk-Prus, Marta Wrzosek
Uczestnicząc w... Emilia Kulczyk-Prus...

Największym żyjącym organizmem na Ziemi jest opieńka. Na podstawie zdjęć satelitarnych wykonanych na terenie Oregonu odkryto organizm grzybni który zajmuje powierzchnię 900 hektarów (tak, dziewięciuset!). Na podstawie analiz genetycznych próbek pobranych z różnych miejsc tego obszaru naukowcy stwierdzili, że jest to jeden i ten sam osobnik, na dodatek liczący sobie 2400 lat.
To chyba najbardziej spektakularna informacja zawarta w tej książce. A jest tam tego dużo więcej. Lektura tej publikacji otworzyła mi oczy na to jak niezwykłymi istotami są grzyby, jak powszechnie występują i jak ważna jest ich obecność dla całego ziemskiego życia.
Wiedziałam już wcześniej o tym, że naukowcy postanowili wydzielić dla grzybów oddzielne królestwo w systematyce organizmów ziemskich, ale wydawało mi się to zbyteczną drobiazgowością. Po lekturze tej książki z pokorą przyznam, że kompletnie nie doceniałam grzybów, ale od teraz będę z szacunkiem mówić o faunie, florze i fundze (fungii, jeśli ktoś woli).
Autorzy w bardzo zajmujący sposób opowiadają o wybranych przedstawicielach grzybów: o hubie, porostach, opieńkach, muchomorach, truflach a też o mączniaku, pleśni i drożdżach. Opowiadają o działaniu mikoryzy i o informacjach uzyskanych z analizy sekwencji DNA. Omawiając szczegóły z życia grzybów operują, nie używanym potocznie, językiem biologi, biochemii i genetyki, ale warto się skupić i przebrnąć przez elementy wykładu (w czym bardzo pomaga zamieszczony na końcu słowniczek trudniejszych wyrazów).
Publikacja ta uświadamia laikowi jak złożonym tworem jest ziemski ekosystem i jak niewiele wiemy o funkcjonowaniu przyrody i wzajemnych oddziaływaniach organizmów żywych.
Książka w postaci bezpłatnego e-booka jest dostępna na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Jedna z nielicznych pozycji o grzybach nie będąca atlasem grzybów. Zależności ekologiczne, wiele ciekawostek. Bardzo aktualna. Z tego co pamiętam chyba też do zdobycia jako pdf.

• Popularnonaukowe
  • Eko-natura-przyroda
  • Mam ebook
  • Bonito
  • Przyroda
  • 2016

Dodaj cytat z książki Grzyby jakich nie znamy