Kamienna małpa

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The stone monkey

Do wybrzeży Stanów Zjednoczonych zbliża się statek z nielegalnymi chińskimi imigrantami na pokładzie. Przemytem tych ludzi kieruje nieuchwytny Kwang Ang, poszukiwany przez policję wielu krajów. Okręt tonie niedaleko brzegu, ale części imigrantów udaje się dotrzeć do lądu. Kwang Ang znika w Nowym Jorku, a Lincoln Rhyme zostaje poproszony o pomoc w poszukiwaniach przestępcy, który nie zawaha się przed zgładzeniem każdego, kto mógłby go zidentyfikować. Wszystkim ocalałym z katastrofy Chińczykom grozi śmierć. Rhyme musi ująć mordercę, zanim ten do nich dotrze.

Marzena | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Stare chińskie przysłowie mówi: kiedy czytasz książkę po raz pierwszy, poznajesz nowego przyjaciela, lecz kiedy czytasz ją po raz drugi spotykasz starego.
Tak czuję, choć nie poprzestaję na czytaniu od nowa tego samego tomu :)
To moje czwarte spotkanie z Lincolnem i Amelią, tym razem rozpracowywaliśmy sprawę chińskiego szmuglera odpowiedzialnego za przemyt ludzi. Nie było to proste zadanie, nie bez przyczyny bowiem zwą go Duchem. Nieuchwytny, niebezpieczny, nieprzewidywalny.
Nie chcę się chwalić, ale wiecie...łatwo nie było, Amelia w kilku momentach się nie popisała. Dobrze, że był z nami Sonny Lee, wiele mu zawdzięczamy jeśli chodzi o rozwiązanie sprawy. Całkiem prywatnie bardzo pomógł Lincolnowi, bo wiecie, stare chińskie przysłowie mówi: nie ten przyjaciel, co Cię chwali, ale ten co Ci prawdę mówi.

Nina | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 05 lutego 2017

Z przykrością stwierdzam, że jak do tej pory to najsłabsza część cyklu. Co nie znaczy, że kompletnie zła. Po prostu Pan Deaver przyzwyczaił nas do tak wysokiego poziomu, tak wysoko postawił sam sobie poprzeczkę, że lekki spadek formy jest bardzo zauważalny. Oczywiście, ja nie zrezygnuję z kolejnych części, przywiązałam się do duetu Lincoln i Amelia i bardzo im kibicuję.

ucho_igielne | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

Kolejny tom przygód wspaniałego duetu kryminalistycznego Rhyme-Sachs. W dużej mierze jestem usatysfakcjonowany lekturą, choć temu autorowi zdarza się nieco przeciągać zakończenia do czego już zdążyłem się przyzwyczaić. Tym razem rzecz dzieje się wśród chińskich imigrantów, których ściga inteligentny, przebiegły i niebezpieczny chiński morderca zwany Duchem. Mamy kolejny wyścig z czasem, który stawia pytanie: komu pierwszemu uda się dotrzeć do imigrantów- Duchowi czy policji? Znaczenie tytułu książki bierze się od nazwy amuletu, który nosi czarny charakter. Kamienna małpa ma osłaniać przed złem i zapewniać pomyślność. Podsumowując to jeśli lubicie tego pisarza i duet Rhyme-Sachs na pewno nie zawiedzie was ta książka. Pozostałym, którzy chcieliby zacząć przygodę z pisarzem polecam natomiast zaczęcie od tomu pierwszego (Kolekcjoner Kości), choć jeśli sięgniecie od razu po tom czwarty to też niewykluczone, że będziecie się dobrze bawić. Ocena bardzo dobra.

Izabela Pycio | 2019-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2019

"Bitwę wygrywa ten z graczy, który widzi najdalej - czyli ten, który potrafi przewidzieć ruch przeciwnika, przejrzeć jego plan i pokrzyżować go, i który atakując, uprzedza wszystkie kontrposunięcia przeciwnika." gra wei-chi

Czwartą odsłonę serii, choć opartą na ciekawym pomyśle na fabułę, to jednak zaliczam do mniej wciągających. Liczyłam na bardziej złożoną intrygę kryminalną. Co prawda, pojawiały się ciekawe zwroty akcji, narracja prowadzona była w przyjemny sposób, lecz za mało było trzymania w napięciu, niecierpliwości w rozwiązywaniu zagadki detektywistycznej, żmudnego prowadzenia po śladach i dowodach, frapującego toku rozumowania konsultanta nowojorskiej policji. A właśnie tego najbardziej wyczekuję w tej serii. Na plus zaliczam zręczne wplatanie w scenariusz zdarzeń metod badań dowodów w kryminalistyce. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że są one zgodne ze stanem wiedzy sprzed siedemnastu lat, bo wtedy właśnie pisana była książką. Znalezione na miejscu morderstw...

emindflow | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Kolejna bardzo dobra pozycja cyklu o Lincolnie Rhyme.
Pomysł na fabułę tym razem może niespecjalnie mnie zachwycił, ale wszystko rekompensuje znakomity jak zwykle duet Rhyme-Sachs. Dla mnie jedynym mankamentem powieści Deavera są dość przewidywalne zakończenia, natomiast śledzenie krok po kroku sposobu, w jaki genialny detektyw dochodzi do rozwiązania każdorazowo sprawia mi mnóstwo frajdy.
Lektura należy do lekkich i przyjemnych, a przy tym do tych najbardziej wciągających.
Polecam.

fik | 2018-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2018

Kolejna bardzo dobra pozycja pana Deavera, który jest w kanonie moich ulubionych autorów.
Manipuluje on czytelnikiem jak chce i może nie jest to skomplikowana fabuła ale i tak czyta się świetnie, podziwiam jego kunszt i przygotowanie.
BRAWO

denudatio_pulpae | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Kamienna małpa" to czwarta część serii o duecie Rhyme-Sachs i niestety jak dla mnie trochę słabsza od poprzednich.
Wynika to po części z tematyki w niej poruszanej - nielegalni imigranci z Chin czy kultura azjatycka w ogóle - to chyba nie są moje klimaty.
Poza tym przez większość książki okropnie irytowało mnie zachowanie jednego z bohaterów - Sonny'ego Li, a nawet Amelia Sachs kilkakrotnie podniosła mi ciśnienie swoim lekkomyślnym i nieprzemyślanym zachowaniem.
Akcja w książce tym razem toczy się dość leniwie, na szczęście było kilka zwrotów akcji i to liczę jako duży plus, chociaż po tym autorze spodziewałam się jednak trochę więcej.
Mimo wszystko ta książka to kawał dobrej roboty i to na pewno nie jest moje ostatnie spotkanie z duetem Rhyme-Sachs :)

słoneczko | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Książki Deavera z duetem Lincoln Rhyme i Amelia Sachs jak do tej pory pozytywnie mnie zaskakują.
Książka na poziomie „Tańczącego trumniarza” i „Pustego krzesła”.
Plusy:
- ciekawa, wciągająca fabuła, związana z przemytem emigrantów do USA;
- szybka dynamiczna akcja, zagadki, tajemnice, wiele zwrotów akcji;
- ciekawy sposób prowadzenia dochodzenia przez duet bohaterów;
- zbieranie dowodów w czasami wręcz niemożliwych miejscach;
- trzyma w napięciu do końca.
Minusem jest powtarzanie pod koniec kilku rozdziałów tabel z miejscami zdarzeń, dowodami oraz wnioskami (pierwsza tabela in plus), które po kilkukrotnym powtórzeniu bez wprowadzenia wielu nowych danych, przez swą powtarzalność stają się nudne i irytujące.
Pomimo tego książka bardzo dobra, napisana w stylu który lubię.
Polecam, nie tylko miłośnikom Deavera.

Roland | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Naprawdę jeden z lepszych thrillerów w twórczości Jeffery’ego Deavera. Autor w bardzo dobry sposób wciąga czytelnika w wir wydarzeń na kanwach Kamiennej małpy. Również same dochodzenie prowadzone przez dwójkę głównych bohaterów jest niezwykle emocjonujące.

Tym razem Amelia Sachs i Lincoln Rhyme będą musieli zmierzyć się z przemytnikiem nielegalnych imigrantów Kwang Angiem, zwanym również Duchem. Do wybrzeży Stanów Zjednoczonych płynie statek z nielegalnymi imigrantami z Chin. Statek tonie niedaleko brzegu, ale części imigrantów udaje się dotrzeć do lądu. Kwang Ang znika w Nowym Jorku. O pomoc poproszony zostaje Lincoln Rhyme. Rozpoczyna się swoista gra, w której stawką jest życie ocalałych imigrantów. Czy naszym bohaterom uda się do nich dotrzeć nim zrobi to Duch, który nie cofnie się przed morderstwem? Czy uda się złapać Ducha? Jaką rolę odegra w całej sprawie kamienna małpa?

Wydawałoby się, osadzenie akcji książki wśród ludności azjatyckiej może być trudne w odbiorze dla...

Ksychopata | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

KRYMINAŁ JAKICH MAŁO

Klimatyczna, mocna, ciekawa, poukładana od samego początku do końcu, pisana językiem prostym, w łatwy sposób trafiającym do czytelnika. Miał przemyślany i dokładny pomysł na tą książkę...
Jest ona dla mnie wielką niespodzianką, bo sięgając po nią po w bibliotece zupełnie nie przypuszczałem, że okaże się tak dobra, tak znakomita.
Odkryłem autora, dzięki któremu powstał film "Kolekcjoner kości" gdzie główną rolę zagrał Denzel Washington i Angelina Jolie. Bo dosłownie nie dawno dowiedziałem się, że jest to film na podstawie książki.
Wypożyczyłem ją, lecz nie od razu sięgnąłem po jej lekturę, bowiem nie byłem nią aż tak zainteresowany ( bo zawsze hurtowo wypożyczam wielki stos książek), a tą omijałem. Któregoś dnia wziąłem ją do ręki...przeczytałem opis i od razu skojarzyłem sobie postać wspomnianą w opisie z tą z filmu. Wpisałem w wyszukiwarkę Kolekcjoner kości i dowiedziałem się, że jest on na podstawie książki tegoż właśnie autora. Na tropie poszukiwań i takie...