Konungowie - 3 - Kara

Konungar: Le châtiment
fantasy, fantastyka, wikingowie
komiksy
Hari_Seldon

Ostatni tom trylogii fantasy rozgrywającej się w pełnym potworów i czarów uniwersum wzorowanym na świecie średniowiecznych wikingów. Konung Rildrig łamie przymierze z bratem Sigvaldem, mimo że tylko ich połączone siły miały szanse w walce przeciw atakującym z północy centaurom oraz przybywającym zza morza Celtom. Wojna domowa w królestwie Alstaviku wybucha od nowa. Sigvald, który dociera do krainy centaurów, dowiaduje się strasznej prawdy z czasów panowania swojego ojca. Tymczasem Hilmar, nadworny czarownik Rildriga, ożywia ciała poległych i tworzy z nich niezwyciężonych berserków, aby stanęli do walki z najeźdźcami oraz ludźmi Sigvalda. Jednak nieumarłe bestie wymykają się spod kontroli i atakują mieszkańców stolicy państwa. Konung i jego przyboczni muszą zamknąć się w niedostępnej twierdzy, aby ocalić życie. Alstavik ogarnia chaos i teraz już każdy walczy z każdym, a dawni wrogowie mogą się stać niespodziewanymi sprzymierzeńcami. Opowieść napisał belgijski scenarzysta Sylvain Runberg, współtwórca kilkudziesięciu serii SF, fantasy, historycznych i kryminalnych. Rysunki są dziełem chińskiego grafika Juzhena, który wcześniej ilustrował kilka cykli dla wydawców amerykańskich.

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

słoneczko | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Opinia dotyczy całego cyklu.
Po przeczytaniu jestem trochę zawiedziony. Liczyłem na zdecydowanie więcej.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę i akcję umieszczoną w świecie podobnym do wikingów;
- dobra grafika, ale fabuła już bardzo słaba;
- prowadzenie równoległej akcji w dwóch okresach czasu.
Minusy:
- mieszanka wikingów, Celtów i Centaurów nie „wypaliła”, zbyt wiele wątków na tak krótka historię;
- koncepcja fabuły dobra, ale prosta i mało wciągająca;
- kolejne tomy jeszcze słabsze niż pierwszy;
- zakończenie proste i nijakie.
Ogółem cykl taki sobie, bez rewelacji.

Michał | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Wiązałem duże nadzieje z tą serią. Niestety pomimo, że pierwszy tom ocenił bym jako bardzo dobry, to poziom kolejnych już mnie nie zachwycił, a i oczekiwania malały. Czytałem serię ciągiem wiec ocena dotyczy bardziej serii, aniżeli poszczególnych tomów. Na poziomie graficznym pozytywnie mnie zaskoczył, jednakże im głębiej w las tym ciemniej. Ewidentnie czegoś brakowało.

Sama koncepcja fabuły jest wciągająca, jednakże została maksymalnie spłycona i uproszczona. Myślę, że to konsekwencja wprowadzenia zbyt wielu wątków jak na 3-tomowy cykl. Na plus zasługuje sprawnie prowadzona narracja w dwóch liniach czasowych. Minusem jest wprowadzenie zbyt dużej ilości bohaterów mających wpływ na to co dzieje się w tym universum. Potencjał żadnej z postaci nie został należycie wykorzystany.

Szymon_Kowalczyk259 | 2017-11-11
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo chaoyczny tom

książek: 2084
Justyna | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Kadry piękne, ale zakończenie historii głupie. Główny zły chodzi w kółko, a jego jedyną kwestią jest "czemu nie dałaś mi syna?", co nijak ma się do fabuły. Jego siostra poza odrobiną biadolenia, nic nie robi, a mimo to na końcu zostaje okrzyknięta obiecującą władczynią (może o to chodzi w rządzeniu?). Skończyło się równie szybko i niezrozumiale, jak zaczęło.

Hari_Seldon | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 maja 2016

Zakończenie tej krótkiej serii. Dochodzi do ostatecznego starcia pomiędzy ludźmi, a wskrzeszonymi zmarłymi. Komiks ma mniej więcej te same wady co poprzednie tomy – przewidywalna fabuła, sztampowi bohaterowie, a kreska kojarzy się ze stereotypowymi komiksami superbohaterskimi z lat 90. Na dodatek przedstawiane równolegle retrospekcje i obecne zdarzenia są ze sobą niespójne. Jedynie dla naprawdę zagorzałych fanów fantasy.