Przypisy końcowe

Seria: Piąty wymiar
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
filozofia, etyka
Beata

"Przypisy końcowe" to literacka próba dotknięcia napięcia między logosem a mythosem, w ramach którego pojawiają się rozmaite relacje wiary i rozumu. Narrator w przypisach końcowych do eseju o Odysie snuje osobistą opowieść o swoich spotkaniach z Homerem. Pojawiają się w niej liczne apokryficzne dzieje króla Itaki, a także opowieść o pracach nad teatralną inscenizacją motywów Odysei. Dla narratora przypisy to miejsce na mythos, na opowieść, na zwierzenie. Tekst główny eseju, gdzie rządzi logos, pozostanie dla czytelnika nieznany.

"Przypisy końcowe" są rozmową, ale możemy usłyszeć tylko jednego rozmówcę i tylko domyślać się, na jakie pytania odpowiada i jakie odpowiedzi sam dostaje.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Alijen | 2017-01-16
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Forma książki bardzo oryginalna, nie spotkałam się jeszcze z czymś podobnym. Autor obraca się wokół tematów, które od lat pojawiają się w jego innych tekstach (Odys, Odys, jeszcze raz Odys). Nie potrafię jednak dostrzec czegoś ponad to, co już o Odysie napisał. Widać, że jest to temat jeszcze nieprzepracowany, podobnie jak figura ojca w wielu utworach Szostaka.
Nie powinno interesować mnie to, co niewypowiedziane, lecz to, co wypisane, czyli... no właśnie, przypisy.