Profesor Skalski

Wydawnictwo: Muza
Skalski, kardiochirurg, Religa,
literatura faktu
Qwerty150

- O tym człowieku będą pisać książki – powiedział ktoś o profesorze Januszu Skalskim. I jest książka, autorstwa dziennikarki Katarzyny Kojzar. O lekarzu ratującym najmniejsze, bo dziecięce serca, którego mistrzem i przyjacielem był sam profesor Zbigniew Religa. Krakowski kardiochirurg zasłynął uratowaniem skrajnie wychłodzonego Adasia, który w pewną zimową noc wyszedł z domu z samej piżamce....

Krakowski kardiochirurg zasłynął uratowaniem skrajnie wychłodzonego Adasia, który w pewną zimową noc wyszedł z domu z samej piżamce. Nie tylko Polska, ale cały świat poznał wtedy pooraną zmarszczkami twarz Janusza Skalskiego i widział uśmiech, jaki pojawił się na niej, kiedy lekarz powiedział: mam pełną odwagę mówić o cudzie!

Takich cudów, czyli dzieci, którym profesor i jego zespół uratowali życie, w krakowskim szpitalu w Prokocimiu było więcej. To dwutygodniowy Dawidek, który urodził się bez lewej komory serca i dwóch zastawek - nie miał żadnych szans, a dzisiaj śmieje się, biega, żyje. I roczna Zuzia, pierwsze na świecie dziecko podłączone do płucoserca. Jej operacji profesor Skalski omal nie przepłacił życiem – jego własne serce nie wytrzymało napięcia, dostał zawału w drodze na salę operacyjną.

- Jak myślę o pacjentach, zapominam o bożym świecie – mówi o sobie Janusz Skalski, który przez małych pacjentów został uhonorowany Orderem Uśmiechu.

Ale profesor ma również własne, dorosłe już dzieci – Grzegorza i Barbarę, a także ukochanego wnuka, Ignasia. Jakim jest mężem, ojcem, dziadkiem człowiek, który poświęcił życie małym pacjentom? Dzięki Katarzynie Kojzar zajrzymy do jego prywatnego domu, poznamy rodzinę profesora, przeniesiemy się w czasy jego dzieciństwa, kiedy mały Januszek, wiecznie niespokojny duch, zjeżdżał po schodach na nartach. Poznamy go jako studenta, który zorganizował wyprawę do Iranu w czasach, gdy trudno było z Polski gdziekolwiek wyjechać.

O Januszu Skalskim wypowiedzieli się także jego przyjaciele i współpracownicy. Z ich opowieści wyłania się człowiek, którego cieszą sukcesy innych. Dla swoich pracowników chce być takim nauczycielem, jakim dla niego był Zbigniew Religa. Nie jest to jednak książka jedynie o profesorze, ale i o historii kardiochirurgii. O tym, że dzięki takim właśnie lekarzom, jak Janusz Skalski, polska kardiochirurgia dziecięca stoi na światowym poziomie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2387-profesor-...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2387-profesor-...»

Python | 2017-12-18
Przeczytana: 2017 rok

To nie tylko opowieść o prof. Skalskim. To zapierająca dech opowieść o polskiej kardiochirurgii... Nawet człowiek, który nie ma pojęcia o medycynie nie chce przestać. Mam przyjemność znać autorkę. Kaśka, to jest genialne!!!

Paulina | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Takich ludzi potrzebuje medycyna. Polecam książkę wszystkim: pacjentom, lekarzom, studentom, wszystkim i każdemu z osobna. Warto zapoznać się z historią polskiej medycyny w dziedzinie kardiochirurgii. Warto poznać profesora Skalskiego - człowieka, o którym istnieniu nie miałam dotąd pojęcia. Trochę wstyd się przyznać, ale... ale jestem jeszcze młoda i studiuję odmienny kierunek. Niemniej jednak cieszę sie, że książka trafiła w moje ręce.

Zachęcam do podróży w przeszłość, gdzie poznamy pierwsze kroki polskiej kardiochirurgii, gdzie poznamy ludzi zasłużonych w tej dziedzinie, ludzi o wielkich sercach ratujących te najmniejsze serduszka.

Pomimo, iż głównym bohaterem jest profesor Janusz Skalski, to jednak możemy poznać wielu innych wspaniałych specjalistów. Cieszę się, że chociaż przez kartki tej książki mogłam poznać tych wielkich ludzi oraz pana Janusza - lekarza z prawdziwego zdarzenia, z prawdziwego zamiłowania.
Książka przybliża także informacje na temat samego zawodu lekarza...

Magdalena Maria Zofia | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Rewelacyjna opowieść o prawdziwym humaniście. Lekarzu-cudotwórcy, uczniu profesora Religi. O człowieku dzięki, któremu żyją ci, którym nie dawano szans. Profesor wraz ze swoim zespołem uratował, a właściwie ożywił małego, wyziębionego Adasia. Był to rekord świata, bo Adaś gdy trafił do szpitala miał tylko 12 (!) stopni. To najniższa temperatura z jakiej dało się uratować zamarzniętego człowieka.
To historia o człowieku dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
O mężu, ojcu, dziadku, profesorze i przyjacielu. O wyjątkowym człowieku....ale nie tylko. W książce ciekawie opisana jest historia światowej i polskiej kadiochirurgii. Naprawdę warto przeczytać o wizjonerach, którzy mimo przeszkód potrafili zdziałać cuda. Polecam.