Azyl. Zapiski stalkera

Wydawnictwo: Sorus
9788365419286
literatura faktu
E-T Novak

Wybuch reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Promieniowanie, niepewność, panika. Kilkadziesiąt sekund wystarczyło, by życie tysięcy ludzi legło w gruzach, a miliony ogarnął zwierzęcy strach o przyszłość. Co dziś zostało po tamtych emocjach? I po tamtym miejscu? Obszar, z którego po katastrofie ewakuowano...

Co dziś zostało po tamtych emocjach? I po tamtym miejscu?
Obszar, z którego po katastrofie ewakuowano zagrożoną skażeniem ludność, nazywany jest Strefą. Jest niedostępny, ale nie aż tak, by nie dało się do niego dotrzeć. A kto zrobi to raz, chce tu wracać. Strefa wciąga, oferuje niesamowite doznania, daje wolność, ale w zamian nie pozwala przestać o sobie myśleć.
Tomasz Ilnicki czarnobylską strefę wykluczenia odwiedził sześciokrotnie. Opowiadając o tym, zabiera nas w podróż w przeszłość i przyszłość równocześnie. Jak w grze komputerowej prowadzi nas przez kolejne lokacje: szerokie aleje Prypeci, miasta-widma, w którym natura zwyciężyła cywilizację, cmentarzysko statków, przerażający pustką oddział położniczy szpitala. Razem z nim przebijamy czołówką mroki korytarzy w podziemnym laboratorium, by za chwilę spoglądać na ten fascynujący świat ze szczytu dźwigu. Szczera, autentyczna opowieść o pasji, poszukiwaniu wolności i cenie, jaką za to trzeba zapłacić.

źródło opisu: http://www.sorus.pl/ksiazka/azyl-zapiski-stalkera/

źródło okładki: http://www.sorus.pl/ksiazka/azyl-zapiski-stalkera/

korcia | 2017-06-30
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Tomasz Ilnicki pisze w sposób bardzo obrazowy. Z duża dokładnością i prostotą opowiada o kolejnych etapach podróży, o tym jak się do niej przygotował, dzieli się informacjami o Strefie, opowiada o swoich odczuciach, przemyśleniach.

„Azyl” pozwolił mi poznać sporo szczegółów na temat czarnobylskiej katastrofy, dowiedzieć się, jak faktycznie wyglądała ewakuacja tamtejszej ludności, zobaczyć, jak aktualnie wygląda Strefa i jej okolice oraz poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca. To ciekawa lektura, którą bez wątpienia warto poznać.

Sylwia Sulikowska | 2018-08-20

Wydawnictwo Sorus zwróciło się do mnie z propozycją zrecenzowania książki "Azyl. Zapiski stalkera" autorstwa Tomasza Ilnickiego. Nie zastanawiałam się długo - fotografia czarnobylskiej elektrowni na okładce oraz słowo "stalker" przesądziły o mojej pozytywnej odpowiedzi. Nie żałuję, wycieczka po Prypeci, Czarnobylu i okolicach okazała się bardzo interesująca.
Tomasz Ilnicki zabiera nas na wycieczkę. Rozpoczyna ją od kilku słów wyjaśnienia - na przykład tego, skąd jego zainteresowanie Czarnobylem, Prypecią i postapokaliptycznym klimatem, który od 1986 roku roznosi się po okolicy. Okazało się, że pasja rozpoczęła się dość prozaicznie - od Call of Duty 4: Modern Warfare, a konkretnie od misji w Prypeci. Czytając to uśmiechnęłam się pod nosem, mnie Prypeć również zauroczyła dzięki serii gier - "S.T.A.L.K.E.R". Co prawda nigdy nie wybrałam się na Ukrainę zobaczyć miasto na własne oczy, ale, jak mówią, co się odwlecze, to nie uciecze. Póki co po spacer po przerażającym świadectwie...

Bartek | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Dla każdego, kto w jakikolwiek sposób interesował się kiedyś Czarnobylem i słynną awarią elektrowni jądrowej, jest to pozycja obowiązkowa. Innych z dużą dozą prawdopodobieństwa zachęci to eksploracji tematu - choć średnio popularnego, to bez wątpienia godnego popularyzacji. Dużo interesujących i przydatnych faktów, rozmów w ludźmi, a w tym wszystkim żywy opis zakochanego w tym miejscu stalkera. Nie planowałem tego, ale po przeczytaniu Azylu sam mam w planach wybrać się tam kiedyś :) W końcu to właśnie to zapomniane wydarzenie dało początek wielu grom, filmom i książkom, które dziś tworzą ważną część popkultury.

taka1 | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Książka jest nie tylko zapisem z podróży do tego nietypowego miejsca jakim jest Czarnobyl, jest również zbiorem wiedzy o niej. Za jej pomocą odwiedzić możemy nie tylko dzisiejszą Strefę, ale także tę w dniu wybuchu elektrowni. Zawarte są w niej wywiady z byłymi mieszkańcami Prypeci i wyjaśnienia specjalistów dotyczące i.in. promieniowania. Polecam wszystkim, nie tylko osobom już zainteresowanych Czarnobylem. Każdy znajdzie w tej książce to czego szuka, jedni wspomnień, drudzy fachowej wiedzy a jeszcze inni dreszczyku emocji - pewnie tak samo jest z samą Strefą.

katarzynczyta | 2017-11-15
Przeczytana: maj 2017

Fragment opinii:
"Azyl. Zapiski stalkera" jest pozycją obowiązkową dla fascynatów tematu. Autor niezwykle dokładnie opisuje wszystko to, co widział w Strefie. Czasami miałam wrażenie, że aż za dokładnie wszystko przedstawia, ale nie jest przecież pisarzem, a wielkim pasjonatem, więc można mu to wybaczyć. Oprócz swoich relacji przytacza nam też wypowiedzi osób, które były ewakuowane ze Strefy, a także ekspertów zajmujących się tym tematem. Pozycja jest naprawdę ciekawa i pełna informacji, warto się z nią zapoznać, by choć trochę oswoić się z Czarnobylem i kto wie, może kiedyś wyruszyć tam, by poczuć się tak wolnym i spełnionym jak Tomasz Ilnicki.

Justyna | 2017-07-03
Przeczytana: 04 maja 2017

Czarnobyl wraz z Prypeć pokazany zupełnie w inny sposób. Czytając czułam jak bym to ja była eksploratorem i nie jako namacalnie odczuła tragedię ludzi, którzy jednego dnia musieli opuścić swoje ukochane miasto. Autor starannie pokazał miasto widmo oczami nie tylko swoimi ale przed wszystkim byłych mieszkańców. Polecam każdemu kto choć odrobinę jest mu bliski temat Czarnobyla.

Magda | 2018-04-24
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Idealna dla poszukiwaczy historii !

Grzegorz | 2018-09-23
Na półkach: 2018, Przeczytane