Siła duetów. Jak relacje rozbudzają kreatywność

Tłumaczenie: Małgorzata Guzowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Powers of Two: Finding the Essence of Innovation in Creative Pairs
relacje, kreatywność, duet
poradniki
Marta

Nagle pojawia się przyspieszenie. Nagle przestrzeń między nami jest bardziej mostem niż przepaścią. Nagle nie wiemy, co powiedzieć, ponieważ tak wiele jest do powiedzenia. Albo na odwrót, dokładnie wiemy, co powiedzieć, ponieważ w jakiś przedziwny sposób miliardy impulsów zaangażowanych w myśli i mowę nagle się łączą, odnajdując właściwą drogę. Czasami spotykasz kogoś, kto może zmienić twoje...

Czasami spotykasz kogoś, kto może zmienić twoje życie. Czasami czujesz, w obecności innej osoby ty sam trafiasz na nową orbitę, że ziemia pod twoimi stopami bardziej przypomina trampolinę, że jesteś w stanie – z tą nową osobą – tworzyć rzeczy piękniejsze i użyteczniejsze, bardziej fantastyczne i realne niż kiedykolwiek wcześniej.

J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis
Marina Abramovic i Ulay
John Lennon i Paul McCartney
George Balanchine i Suzanne Farrell
Steve Jobs i Steve Wozniak

Joshua Wolf Shenk przyjrzał się temu, jak się poznali, nawiązali współpracę, jak we wspólnej pracy konfliktowali się i godzili, uzupełniali i rywalizowali, wreszcie jak skończyła się ich więź. Prześledził losy znanych i mniej znanych duetów, by odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że dwoje artystów jest w stanie osiągnąć to, co niedostępne dla samotnie pracującej osoby i na czym polega twórcza chemia między dwojgiem ludzi?

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

AnnaSikorska | 2016-09-23

W naszej kulturze istnieje kult jednostek. Pamięta się o twórcach, pracowitych naukowcach, wynalazcach, ale zapomina się, że bez inspiracji ich potencjał pozostałby niewykorzystany. Każdy z nas czerpie pomysły z otoczenia, modyfikuje je, ulepsza. Czasami nawet negatywne emocje mogą stać się drogą do sukcesu. Rosnąca złość motywuje do pracy. Innym razem jest to współgranie, harmonia i wymiana myśli. Ważne, by w każdej sytuacji widzieć inspirację i dobrą naukę na przyszłość.
„Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach” Joshui Wolfa Shenka to opowieść o zespołach, których współpraca pozwoliła jednej osobie osiągnąć sukces. Autor opisuje ich życie, sytuacje w jakich tworzyli, co stawało się motorem ich działań. Wśród tych par są zarówno przyjaciele, jak i małżonkowie: John Lenon i Paul McCartney, Francis Crick i James Watson (fizyk i biolog zajmujący się DNA), Thomas Edison i Samuel Insull, Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie, Matt Stone i Trey Parker, C. S....

Szczere-Recenzje | 2016-06-10

Znakomita pozycja z dziedziny psychologii i historii, pokazująca nam coś, co niby każdy wie, ale niekoniecznie właściwie docenia, czyli to, że razem jest lepiej niż osobno, zwłaszcza twórcom. Szczególnie spodobało mi się to, że autor obala mit samotnego geniusza, pokazując, iż nawet takie wybitne indywidualności jak van Gogh czy John Lennon, nie byłyby tak wielkie bez swych wspaniałych partnerów w twórczości. Nie grupą, nie w pojedynkę, ale właśnie w parze. Taki wariant wydaje się najkorzystniejszy jeśli chcemy odnieść w swej dziedzinie wiekopomny sukces. W Sile duetów jest na potwierdzenie tej tezy wiele przykładów.