Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać327
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński30
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joshua Wolf Shenk
2
6,7/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, poradniki
6,7/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
63 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Siła duetów. Jak relacje rozbudzają kreatywność
Joshua Wolf Shenk
6,7 z 10 ocen
73 czytelników 3 opinie
2016
Lincoln's Melancholy: How Depression Challenged a President and Fueled His Greatness
Joshua Wolf Shenk
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Siła duetów. Jak relacje rozbudzają kreatywność Joshua Wolf Shenk
6,7
W naszej kulturze istnieje kult jednostek. Pamięta się o twórcach, pracowitych naukowcach, wynalazcach, ale zapomina się, że bez inspiracji ich potencjał pozostałby niewykorzystany. Każdy z nas czerpie pomysły z otoczenia, modyfikuje je, ulepsza. Czasami nawet negatywne emocje mogą stać się drogą do sukcesu. Rosnąca złość motywuje do pracy. Innym razem jest to współgranie, harmonia i wymiana myśli. Ważne, by w każdej sytuacji widzieć inspirację i dobrą naukę na przyszłość.
„Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach” Joshui Wolfa Shenka to opowieść o zespołach, których współpraca pozwoliła jednej osobie osiągnąć sukces. Autor opisuje ich życie, sytuacje w jakich tworzyli, co stawało się motorem ich działań. Wśród tych par są zarówno przyjaciele, jak i małżonkowie: John Lenon i Paul McCartney, Francis Crick i James Watson (fizyk i biolog zajmujący się DNA),Thomas Edison i Samuel Insull, Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie, Matt Stone i Trey Parker, C. S. Lewis i J. R. R. Tolkien i wielu innych, wśród których nie zabraknie tancerzy, muzyków, pisarzy, rzeźbiarzy oraz naukowców. Opisy współpracy, zgrania osobowości, celów, umiejętności zaskakiwania, myślenia, godzenia swoich dróg.
Książka jest przemyślana, pokazuje jak w różnych dziedzinach życia współpraca wpływa na osiągnięcia ludzi, pozwala dostrzec swój potencjał, odkryć, że możemy być geniuszami i inspiracjami dla otoczenia. Do tego prosty, żywy język, interesujące fakty, ciekawe zestawienia. Wszystko to sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć nie tylko na twórców, ale i własne relacje z ludźmi. Całość doskonale podsumowuje przytoczony przez autora cytat z Herberta Spencera „Powstanie wspaniałego człowieka zależy od długiej serii złożonych wpływów (…) Zanim człowiek może zmienić swoją społeczność, sam musi zostać przez nią stworzony”. Proste obalenie inspiracji i natchnienia z „niebios” zmusza do szukania czynników, które mogą wpłynąć na każdego z nas.
W „Sile duetów” Joshua Wolf Shenk podkreśla znaczenie spotkania odpowiedniej osoby i nawiązania z nią współpracy. Czasami w ten sposób geniusze uzupełniają swoje braki wiedzy, innym razem niedobór czasu, stają się wykonawcami czyiś wizji, wzajemnymi krytykami i codziennym wsparciem. Taka praca nie zawsze jest łatwa, ale za to przynosi wiele zmian, obfituje w innowację.
Książkę polecam każdemu. Dzięki tej lekturze czytelnicy będą mogli odkryć jak bardzo otoczenie i osoby, którymi się otaczamy wpływają na nasze osiągnięcia. Pozwoli wyciągnąć wnioski, dlaczego niektóre znajomości warto kontynuować, a inne lepiej zakończyć. Odkryją również, że trudne doświadczenia nie muszą kończyć się spaleniem mostów, ale dalszą inspirującą współpracą. Autor kładzie wielki nacisk na dialog i otwartość między ludźmi.
Siła duetów. Jak relacje rozbudzają kreatywność Joshua Wolf Shenk
6,7
Znakomita pozycja z dziedziny psychologii i historii, pokazująca nam coś, co niby każdy wie, ale niekoniecznie właściwie docenia, czyli to, że razem jest lepiej niż osobno, zwłaszcza twórcom. Szczególnie spodobało mi się to, że autor obala mit samotnego geniusza, pokazując, iż nawet takie wybitne indywidualności jak van Gogh czy John Lennon, nie byłyby tak wielkie bez swych wspaniałych partnerów w twórczości. Nie grupą, nie w pojedynkę, ale właśnie w parze. Taki wariant wydaje się najkorzystniejszy jeśli chcemy odnieść w swej dziedzinie wiekopomny sukces. W Sile duetów jest na potwierdzenie tej tezy wiele przykładów.