Leasing w przedsiębiorstwie / Leasing in Enterprises

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SGH
leasing, finansowanie
biznes, finanse
Sophie

W książce przedstawiono podstawowe zasady funkcjonowania leasingu w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Jest to obecnie ważna forma realizowania inwestycji, zwłaszcza w tych jednostkach, które wykazują niedobór kapitału, zaś wykorzystanie kredytu jest z różnych względów utrudnione lub wręcz nieopłacalne. Coraz większa liczba przedsiębiorców w Polsce podejmuje próby skorzystania z usług firm leasingowych. Zachęcają ich oferty bądź opinie płynące z rynku. Nadal jednak, ta forma finansowania działalności nie jest powszechnie znana. Potoczne wyobrażenie o leasingu, w żadnym razie, nie powinno być podstawowym argumentem podejmowania decyzji dotyczącej tego źródła kapitału. Tymczasem, może być to znakomity sposób na rozwój firmy, jednak pod warunkiem dokładnego poznania specyfiki leasingu, w relacji do innych możliwości finansowania inwestycji. W opracowaniu zwrócono uwagę na najważniejsze elementy leasingu, z punktu widzenia racjonalnych decyzji inwestycyjnych.

Na początku omówiono istotę leasingu, szczególnie akcentując jego walory i słabe strony mające duży wpływ na uzyskane efekty gospodarcze. Następnie szczegółowo scharakteryzowano przepisy prawa normujące leasing, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to zagadnienie nader istotne, zważywszy na fakt różnej interpretacji obowiązujących regulacji oraz wielu nieustannie pojawiających się kontrowersji, zresztą nie tylko wśród przedsiębiorców. Dotyczy to w istotnym stopniu unormowań podatkowych, integralnie związanych, jak wiadomo, z opłacalnością transakcji leasingowych.

W dalszej części książki zwrócono uwagę na specyfikę umowy leasingowej, regulującej wzajemne stosunki pomiędzy uczestnikami transakcji. Treść zawartych tu wniosków potwierdza konieczność zachowania dużej staranności podczas przygotowywania samej umowy, zwłaszcza z punktu widzenia korzystającego z leasingu. Szereg sformułowań ma bowiem wiążący charakter i wpływa ostatecznie na kształt wzajemnych kontaktów pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Potwierdzono również, że wybór firmy leasingowej musi być poprzedzony szczegółową analizą ofert oraz warunków funkcjonowania umowy.

Dużo uwagi poświęcono problematyce sprawozdawczości finansowej z punktu widzenia aspektów podatkowych i bilansowych. Zwrócono uwagę na istotne zasady księgowania leasingu, w świetle aktualnych przepisów prawa. Wskazano też na znaczenie regulacji dotyczących leasingu, zawartych w Międzynarodowych standardach rachunkowości.

W kolejnym rozdziale omówiono kalkulację opłacalności leasingu, uwzględniającej głównie aspekty finansowe. Wykazano, że każda decyzja o skorzystaniu z leasingu powinna być poprzedzona taką kalkulacją, stwarzającą realne przesłanki dla właściwej oceny transakcji, w porównaniu np. z kredytem.

Książkę zamyka rozdział, w którym zwrócono uwagę na specyfikę rynku leasingu w Polsce, na tle sytuacji w państwach europejskich. Oceniając możliwości rozwojowe leasingu wskazano, że struktura naszego rynku powoli upodabnia się do leasingu w państwach Europy Zachodniej. Na tym tle określono możliwości ekspansji leasingu w Polsce, w świetle zmian, jakie zachodzą w naszej gospodarce.

Treść książki ściśle powiązana jest z praktyką gospodarczą. Może ona być wykorzystywana nie tylko przez studentów kierunków ekonomicznych, ale również praktyków, w tym przedsiębiorców poszukujących możliwości finansowania własnego rozwoju.

Istotne dla strony metodologicznej jest to, że książka ta wydana jest również w wersji anglojęzycznej, dzięki czemu czytelnik skutecznie może opanować terminologię dotyczącą poruszanej problematyki.

źródło opisu: agathos.sgh.waw.pl/

źródło okładki: kolegia.sgh.waw.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!