Leasing w przedsiębiorstwie / Leasing in Enterprises

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SGH
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788373783010
liczba stron
279
słowa kluczowe
leasing, finansowanie
kategoria
biznes, finanse
język
polski
dodała
Sophie

W książce przedstawiono podstawowe zasady funkcjonowania leasingu w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Jest to obecnie ważna forma realizowania inwestycji, zwłaszcza w tych jednostkach, które wykazują niedobór kapitału, zaś wykorzystanie kredytu jest z różnych względów utrudnione lub wręcz nieopłacalne. Coraz większa liczba przedsiębiorców w Polsce podejmuje próby skorzystania z usług...

W książce przedstawiono podstawowe zasady funkcjonowania leasingu w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Jest to obecnie ważna forma realizowania inwestycji, zwłaszcza w tych jednostkach, które wykazują niedobór kapitału, zaś wykorzystanie kredytu jest z różnych względów utrudnione lub wręcz nieopłacalne. Coraz większa liczba przedsiębiorców w Polsce podejmuje próby skorzystania z usług firm leasingowych. Zachęcają ich oferty bądź opinie płynące z rynku. Nadal jednak, ta forma finansowania działalności nie jest powszechnie znana. Potoczne wyobrażenie o leasingu, w żadnym razie, nie powinno być podstawowym argumentem podejmowania decyzji dotyczącej tego źródła kapitału. Tymczasem, może być to znakomity sposób na rozwój firmy, jednak pod warunkiem dokładnego poznania specyfiki leasingu, w relacji do innych możliwości finansowania inwestycji. W opracowaniu zwrócono uwagę na najważniejsze elementy leasingu, z punktu widzenia racjonalnych decyzji inwestycyjnych.

Na początku omówiono istotę leasingu, szczególnie akcentując jego walory i słabe strony mające duży wpływ na uzyskane efekty gospodarcze. Następnie szczegółowo scharakteryzowano przepisy prawa normujące leasing, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to zagadnienie nader istotne, zważywszy na fakt różnej interpretacji obowiązujących regulacji oraz wielu nieustannie pojawiających się kontrowersji, zresztą nie tylko wśród przedsiębiorców. Dotyczy to w istotnym stopniu unormowań podatkowych, integralnie związanych, jak wiadomo, z opłacalnością transakcji leasingowych.

W dalszej części książki zwrócono uwagę na specyfikę umowy leasingowej, regulującej wzajemne stosunki pomiędzy uczestnikami transakcji. Treść zawartych tu wniosków potwierdza konieczność zachowania dużej staranności podczas przygotowywania samej umowy, zwłaszcza z punktu widzenia korzystającego z leasingu. Szereg sformułowań ma bowiem wiążący charakter i wpływa ostatecznie na kształt wzajemnych kontaktów pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Potwierdzono również, że wybór firmy leasingowej musi być poprzedzony szczegółową analizą ofert oraz warunków funkcjonowania umowy.

Dużo uwagi poświęcono problematyce sprawozdawczości finansowej z punktu widzenia aspektów podatkowych i bilansowych. Zwrócono uwagę na istotne zasady księgowania leasingu, w świetle aktualnych przepisów prawa. Wskazano też na znaczenie regulacji dotyczących leasingu, zawartych w Międzynarodowych standardach rachunkowości.

W kolejnym rozdziale omówiono kalkulację opłacalności leasingu, uwzględniającej głównie aspekty finansowe. Wykazano, że każda decyzja o skorzystaniu z leasingu powinna być poprzedzona taką kalkulacją, stwarzającą realne przesłanki dla właściwej oceny transakcji, w porównaniu np. z kredytem.

Książkę zamyka rozdział, w którym zwrócono uwagę na specyfikę rynku leasingu w Polsce, na tle sytuacji w państwach europejskich. Oceniając możliwości rozwojowe leasingu wskazano, że struktura naszego rynku powoli upodabnia się do leasingu w państwach Europy Zachodniej. Na tym tle określono możliwości ekspansji leasingu w Polsce, w świetle zmian, jakie zachodzą w naszej gospodarce.

Treść książki ściśle powiązana jest z praktyką gospodarczą. Może ona być wykorzystywana nie tylko przez studentów kierunków ekonomicznych, ale również praktyków, w tym przedsiębiorców poszukujących możliwości finansowania własnego rozwoju.

Istotne dla strony metodologicznej jest to, że książka ta wydana jest również w wersji anglojęzycznej, dzięki czemu czytelnik skutecznie może opanować terminologię dotyczącą poruszanej problematyki.

 

źródło opisu: agathos.sgh.waw.pl/

źródło okładki: kolegia.sgh.waw.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
Na półkach
pokaż wszystkie
zgłoś błąd zgłoś błąd