La Dame de Monsoreau
literatura piękna
Shahrivar

„Pani de Monsoreau”, powieść Aleksandra Dumasa (ojca) z 1846, będąca kontynuacją „Królowej Margot”. Akcja powieści rozgrywa się za panowania króla Henryka III (1574–1589). Akcja powieści rozpoczyna się podczas przyjęcia weselnego jednego z minionów (towarzyszy i gwardzistów króla Henryka III Walezego) – Saint-Luca. Król jest mocno niezadowolony ze ślubu swego ulubieńca i z nieobecności na...

Akcja powieści rozpoczyna się podczas przyjęcia weselnego jednego z minionów (towarzyszy i gwardzistów króla Henryka III Walezego) – Saint-Luca. Król jest mocno niezadowolony ze ślubu swego ulubieńca i z nieobecności na weselu swego brata Franciszka d’Alençon. Błazen Chicot próbuje rozweselić swego pana podając się za króla. Zamiast brata królewskiego pojawia się w końcu jego dworzanin, hrabia Busy d’Amboise, który obraża króla. Mignoni zaprzysięgają mu zemstę. St-Luc, dowiedziawszy się o tym przestrzega hrabiego.

źródło opisu: www.tezeusz.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1918

Lektura "Pani de Monsoreau" uświadomiła mi, że fascynacja powieściami z gatunku "płaszcza i szpady" nie przemija z wiekiem. A już naiwnie myślałam, że wyrosłam z tego typu książek. ;)

Czysta małmazja z mojego punktu widzenia! Wszak mamy tu wszystko, co najlepsze w gatunku: wyrazistych i wiarygodnych psychologicznie bohaterów, trzymające w napięciu intrygi polityczne, mnóstwo humoru w dobrym wydaniu i wreszcie... wątek miłosny. ;)

Wśród bohaterów moje uznanie zdobył Chicot - to jemu należy się bezsprzecznie pierwszeństwo w zakresie inteligencji, poczucia humoru i lojalności. Nic dziwnego, zważywszy na jego profesję. ;)

Trwałe miejsce w moim sercu zajął również Louis de Clermont hrabia Bussy. Dzielny, dowcipny, piękny, nieco buńczuczny de Bussy! :)
Rzadko kiedy lubię głównych bohaterów, a szczególnie tych bardziej aroganckich (dla przykładu d'Artagnana i d"Harmentala, zaś Hrabia Monte Christo to chlubny wyjątek, chyba grzechem byłoby go nie cenić :P), ale Bussy mnie ujął....