Keturah and Lord Death

Keturah and Lord Death
Boyds Mills Press
2010-10-01
2010-10-01

Okładka książki Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (Light Novel) Vol. 25 Shirotaka, Rifujin na Magonote
Mushoku Tensei... Shirotaka, Rifujin ...
Okładka książki Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (Light Novel) Vol. 24 Shirotaka, Rifujin na Magonote
Mushoku Tensei... Shirotaka, Rifujin ...
Okładka książki Reincarnated as a Dragon Hatchling, Vol. 6 (light novel) Nekoko, Naji Yanagida
Reincarnated a... Nekoko, Naji Yanagi...
Okładka książki Only I Know the Ghoul Saved the World, Vol. 1 (light novel) Myoujin Katou, Kasu Komeshiro
Only I Know th... Myoujin Katou, Kasu...

Wow cóż to była za opowieść!
Tak piękna, tak wciągająca, że przeczytałam ją w 2 dni i to tylko ze względu na wyższą konieczność odrywania się od lektury.

Historia Ketury i Lorda Śmierci jest oryginalna i właśnie to mnie w niej zachwyciło.
Jeszcze nie czytałam tak dobrze napisanej powieści w formacie baśni i to z tak niezwykłymi bohaterami, bo prawie każdemu z nas kostucha kojarzy się ze straszną postacią obleczoną tylko w szkielet i czarne łachmany dzierżącą kosę, a co gdyby to była postać przystojnego, acz smutnego mężczyzny?
Czy wtedy korzystniejszym okiem patrzylibyśmy na nią?

Ketura właśnie taką spotkała śmierć i postanowiła się jej nie bać, a nawet dobić targu o swoje życie.. tylko czy w jeden dzień można znaleźć miłość swojego życia i ją poślubić..?

Nie zrażajcie się okładką moi drodzy, czytajcie, bo jest warto!

Wow cóż to była za opowieść!

„Opowiem wam historię… O magii i miłości, o wyzwaniach i śmierci, ale też taką, która pocieszy serce. To będzie najprawdziwsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziałam. Teraz słuchajcie i powiedzcie czy tak jest czy nie.”
Ketura Reeve to piękna szesnastolatka, która mieszka ze swoją babcią w pobliżu lasu. Dziewczyna jest znana w wiosce dzięki swoim porywającym opowieściom. Ta pięknie tkana powieść jest odpowiedzią na prośby słuchaczy Ketury o kolejną fascynującą historię. Opowiada o jej zagubieniu w lesie, spotkaniu z mrocznym mężczyzną, którym jest Lord Śmierć i negocjacjami z nim o jej życie i życie mieszkańców wioski, którym grozi zaraza.
Ketura Reeve bardziej niż jakikolwiek mieszkaniec jej wioski Tide-by-Rood miała do czynienia ze Śmiercią. Ożywiona ostatnim oddechem matki, następnie traci ojca i ukochanego dziadka. Jednak zanim dorasta odkrywa, że największym szczęściem jest kochać i być kochaną. Pewnego dnia dziewczyna podejmuje fatalną w skutkach decyzję. Podąża głęboko w las za nieuchwytnym jeleniem. Po zgubieniu i trzydniowej wędrówce spotyka na swojej drodze przerażającego Lorda. Ketura odmawia pójścia ze Śmiercią. Jedyną nadzieją jest jej talent. Snuje opowieść o miłości tak prawdziwej, że zwycięży nawet Śmierć, jednak nie ujawnia zakończenia. Lord Śmierć zafascynowany historią, pochłonięty pięknem i duchem dziewczyny, zgadza się na umowę. Ketura ma jeden dzień na znalezienie prawdziwej miłości, wtedy Śmierć daruje jej życie. I tak zaczyna się subtelny taniec Ketury ze Śmiercią, gdy stara się ocalić wioskę przed zarazą i zrealizować pragnienie swego serca, ale czy pragnienie miłości nie zaślepi dziewczyny na samą obecność uczucia?
Spotkania Ketury ze Śmiercią pozwalają jej chronić przyjaciół i ujawniać im ich przeznaczenie. Jednak podczas negocjacji dziewczyna staje się coraz bardziej odizolowana od ludzi, których stara się chronić i wydaje się coraz mniej prawdopodobne, że znajdzie prawdziwą miłość.
„Ketura i Lord Śmierć” to bogata, fascynująca, mrocznie uwodzicielska bajka, zarazem znajoma i niesamowicie oryginalna. To powieść, która pozostaje z czytelnikiem długo po ukończeniu ostatnich stron. W poetyckim, lirycznym stylu autor opowiada historię odważnej Ketury, którą możemy przyrównać do legend o Persefonie i Scheherezadzie. Podobnie jak moc Hadesa w opowieści o Persefonie lub niestabilny król, który trzyma przyszłość Scheherezady w swoich rękach, Lord Śmierć jest wszechmocny, przed którym zarówno chłop, jak i książę kiedyś się pokłonią. Tym, co sprawia, że ta powieść jest tak przekonująca, jest prawdziwie wszechpotężna natura mężczyzny, z którym mierzy się Ketura, oraz decyzja, którą musi podjąć, gdy dość niespodziewanie odkrywa, że stała się przedmiotem pożądania Pana Śmierci.
Oprócz cudownie nietypowego romansu największą siłą tej powieści jest jej otoczenie i kolorowa obsada drugoplanowych postaci. Leavitt nie obciąża czytelników nadmiarem faktów historycznych, zamiast tego krótko porusza przesądy i styl życia okresu średniowiecza - wystarczy, aby ugruntować swoją historię, jednocześnie pozwalając jej zachować klimat baśni.

Wspaniała opowieść.

Wspaniała opowieść.

Urocza, melancholijna baśniowa opowieść.

Urocza, melancholijna baśniowa opowieść.

• 2017

Dodaj cytat z książki Keturah and Lord Death