Hope(less)

Cykl: Judgement of the Six (tom 1)
Wydawnictwo: Kindle Edition
1499181981
angielski
Monika B

Gabby's brain is like a human fish finder. It comes in handy when she wants to avoid people. Mostly men. They seem to like her a bit too much. It's lonely being different, but she's adapted to it. Really. She just wishes she knew why she is different, though. In her search for answers, she discovers a hidden community of werewolves. She immerses herself in their culture, learning about their...

In her search for answers, she discovers a hidden community of werewolves. She immerses herself in their culture, learning about their world until she meets Clay. He's unkempt, prone to mood swings, intense without saying a word, and he thinks Gabby is his.

It's going to take every trick she knows to convince Clay to go away, and every bit of willpower not to fall for him when she discovers the man beneath the rough exterior.

Judgement has begun...

yaana | 2017-02-08

Taka lekka książka z gatunku wikołakoparanormalnych książeczek. Jak ktoś lubi to pulubi a pewno!

Monika B | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Bardzo przyjemna? Chyba za lekkie słowo do takiej tematyki. Niby wilkołaki i parowanie, ale to było głębsze... Poważniejsze niż inne tego typu historie. Takie dorosłe, ale nie o całkiem dorosłych. Znacie te łzawe historie o parowaniu człowieka i wilka? "Nie mogę się ci oprzeć! - Ja też nie. - Skończy my to, sparujmy się i chodźmy do łóżka. End of story". Moje zdziwienie gdy trafiłam na historię Gabby i Claya było ogromne.
Chciałam pisać, że za długo to trwało, że niepotrzebnie tyle treści, ale dobrze, że tego nie zrobiłam, bo książka na to nie zasługuje. Odjęłam gwiazdki za to, że nie było to aż tak podobne do mojego best of the best.
Osoba Gabby niezwykle ciekawa. No bo kim tak na prawdę jest? Nadczłowiekiem? No idea. Jej stopniowe dochodzenie do swoich umiejętności zaplanowane zostało idealnie. Ale to nie ona stała się sensem historii a Clay. Powiedział może z pięć zdań przez całą książkę, ale to wystarczyło by rozkochać w sobie każdą czytelniczkę.
Co do Sama nie jestem wciąż...