Edukacja w wolności.W poszukiwaniu idealnego systemu kształcenia

Wydawnictwo: Impuls
Las_kultury

Według Autora szkolnictwo konwencjonalne "ignoruje dziecięcą ciekawość tłamsi ich wrodzoną energię i gasi szczodre odruchy spontanicznej dziecięcej moralności". Dlatego na całym świecie żyją ludzie, którzy dostrzegają wyrządzane dzieciom zło i zakładają odmienne szkoły. Opisy 18 takich placówek stanowią treść niniejszej książki. We wszystkich tych placówkach dorośli darzą dzieci ogromnym...

placówek stanowią treść niniejszej książki. We wszystkich tych placówkach dorośli darzą dzieci ogromnym szacunkiem i wierzą, że należy im pozwalać na naturalny rozwój, aby stawały się naprawdę sobą. Każdy rozdział zawiera relacje absolwentów lub osób, które w trakcie zbierania materiałów do publikacji były uczniami. Książka jest uporządkowana pod kątem chronologicznym –
w kolejności od dat założenia poszczególnych szkół. Autor wybrał szkoły, które znał osobiście, był pod wrażeniem ich działania.

Opisane szkoły:

Summerhill, Szkoła Dartington Hall, Tamariki, Sudbury Valley, Bramblewood, Countersthorpe Community College, Neel Bagh i Sumavanam, Szkoła "Pesta", Kleingruppe Lufingen, Szkoła Barbary Taylor, Japonia, Demokratyczna Szkoła Hadera, Szkoła Sands, Szkoła Mirambika.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl/katalog/edukacja-w-wolnosci,386.html

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl/katalog/edukacja-w-wolnosci,386.html

agasala | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

"Myślę, że człowiek może być wolny wszędzie. Wolność...Wolny jest człowiek, który, mając problem, potrafi sobie wyobrazić wiele rozmaitych sposobów jego rozwiązania, nie tylko jeden; to właśnie jest wolny człowiek. Nie sadzę, ze wolny jest ten, kto może wybierać, czy pójdzie na lekcję matematyki, czy nie."

Książka, która rodzi więcej pytań niż daje odpowiedzi - pytań ważnych, istotnych z punktu widzenia nauczyciela, rodzica, ale przede wszystkim - Dziecka. Dająca sygnał, ze "idealny" system kształcenia nie istnieje, ale istnieją na świecie takie, z których Dzieci czerpią dużo więcej, niż z naszych konwencjonalnych, systemowych szkół. Dająca szeroki ogląd na to, jak wyglądać może szkoła, w której nie podstawa programowa, nie podręczniki i nie Dyrekcja jest ważna. Dająca nadzieję, że można inaczej :)