Jestem blisko. Wiersze i opowiadania

Wydawnictwo: Studio Edytor
poezja
Rafał

Regionalizm,lokalizm,albo,mówiąc metaforycznie świat pierwszy jako składnik literatury pięknej stał się kulturowym i socjologicznym faktem wiele dziesiątek lat temu. Kiedyś - przywilej głównie pisarzy emigracyjnych,potem - stały element tzw. literatury małych ojczyzn,inspirowanej znanymi autorom przestrzeniami(często miejscami utraconymi)lub związkami rodzinnymi. Źródeł zainteresowania się...

Źródeł zainteresowania się terytorium własnym we współczesnej twórczości należałoby szukać jednak nie tylko w obecnej od kilkudziesięciu lat tendencji i w biografiach twórców,ale także w indywidualnych powodach, dla których wskrzeszają oni swój mikroświat:w sentymencie,potrzebie przynależności,fascynacji lub chęci powrotu.Czasem wyzwala tę potrzebę horacjańskie(i bardzo ludzie)pragnienie przetrwania w pieśniach....
Jestem blisko to zbiór wierszy i prozy mocno związanych z Ziemią Dzierżoniowską.To w jej krajobrazach, ludziach i zdarzeniach poeta szuka miejsca dla historii własnego życia.W losie bohatera jaki wyłania się się z książki,mieszają się arkadia z codziennością,zwyczajność epizodów z dramatycznością przeżyć,urzeczenie miejscem z refleksją o niedoskonałości człowieka i jego egzystencji.
Pewnie dlatego podczas lektury Edwarda Berbecia wzruszamy się i irytujemy,dajemy się oczarować sprowadzić na ziemię,ale też uczymy się sztuki pamiętania i trudu przywołania przeszłości.
Bo nade wszystko jest to opowieść o człowieku i jego miejscu na ziemi.

źródło opisu: Studio Edytor,2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!