O historii Wrocławia i Śląska inaczej. Tom 1

Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1027
499

Na półkach: , , , ,

Sześć artykułów na podstawie wygłoszonych w latach 2008-2009 wykładów w ramach organizowanego przez Wrocławskie Towarzystwie Miłośników Historii cyklu "O historii Wrocławia i Śląska inaczej" (wykłady są bezpłatne, ogólnodostępne i odbywają się od końca 2008 roku co 2 tygodnie we wtorki o 18.00 w Instytucie Historycznym UWr). Książka zawiera liczne indeksy (osobowy, nazw geograficznych, itp.)

Ojciec Niedziela, sam Dominikanin z Wrocławia, zajmuje się od lat patronem Wrocławia i założycielem tutejszego klasztoru. Okazuje się, że wg.francuskiego biografisty z 17 w., który korzystał z dawnych źródeł watykańskich, bł.Czesław zasłużył się nie tylko wrocławianom - był czczony i poważany również przez słowiańskich mieszkańców okolic Pasewalku, których nawrócił na chrześcijaństwo przed 1230 rokiem. Pewnie dlatego chcieli oni należeć potem do polskiej, nie niemieckiej prowincji dominikanów.
M.Matuszyk porównuje strukturę i wielkość przestępczości we Wrocławiu w latach 70-ych 19. wieku i w latach 90-tych 20. stulecia, korzystając głównie z dawnych materiałów prasowych.
Ł.Migniewicz referuje historię powstania miejskich toalet w końcu 19 w. we Wrocławiu - miały być oryginalne i ładne. Projektowali je miejski architekt Plüddemann i konstruktor budowlany, K.Klimm. Z 33 niegdyś toalet i 34 pisuarów zostało 18, ale to i tak największy taki zespół w dzisiejszej Polsce.
T.Przerwa w interesujący sposób opowiada o powstałych na przełomie 19. i 20 wieku wieżach widokowych w górach Kotliny Kłodzkiej i o ich losach po 1945 roku.
T.Sielicki jest pierwszym takim zapaleńcem tropiącym historię rozwoju wrocławskiej sieci tramwajowej i firm, które ją rozbudowywały, a także różnych konstrukcji wagonów, jakie przewinęły się przez miasto, począwszy od tramwaju konnego (już w 1872 roku - najstarszy tramwaj na terenie dzisiejszej Polski!) po wozy współczesne. Fachowy wykład - autor nie tylko dogłębnie przestudiował źródła, ale ma też praktyczne doświadczenie w prowadzeniu historycznych tramwajów.
Państwo Kirschke - wrocławscy architekci i wykładowcy PWr, opowiadają o historii powstania, rozbudowy a przede wszystkim konserwacji zabytkowego DH Renoma (wcześniej Wertheim, AWAG i PDT Centrum), wybudowanego w 1929-30 roku w stylu art deco. Najciekawsza (dla mnie) jest historia odtworzenia ceramicznych głów z fasady budynku. Artykuł zawiera biogramy wszystkich architektów, artystów i konserwatorów.

W ramach cyklu wygłoszono już ponad 100 odczytów (ich tytuły można znaleźć na stronie Towarzystwa www.wtmh.nino.pl), które będą kolejno publikowane.

Sześć artykułów na podstawie wygłoszonych w latach 2008-2009 wykładów w ramach organizowanego przez Wrocławskie Towarzystwie Miłośników Historii cyklu "O historii Wrocławia i Śląska inaczej" (wykłady są bezpłatne, ogólnodostępne i odbywają się od końca 2008 roku co 2 tygodnie we wtorki o 18.00 w Instytucie Historycznym UWr). Książka zawiera liczne indeksy (osobowy, nazw...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Wratislaviana
    1
  • Nauki społeczne - historia
    1
  • Vratislaviana
    1
  • Śląsk jest jeden!
    1
  • Przeczytane
    1
  • W mojej biblioteczce
    1
  • Naukowe i popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O historii Wrocławia i Śląska inaczej. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne