TrollBobic

Jak się okazuje pierwszego dnia szkoły, ślimak Sam jest trochę inny niż reszta klasy. Nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Ze wstydu chowa się do skorupki, ale przecież nie może tak przeczekać wszystkich tych lat w szkole… Kiedy w końcu wychyla różki z ukrycia, w klasie czeka na niego kapibara Magda, szkolna pedagożka, która wysyła go ze specjalnym zadaniem do lasu. Ślimak spotka tam inne niezwykłe zwierzęta i dowie się, że nie ma jednego "prawidłowego" sposobu życia i tworzenia rodziny.

źródło opisu: http://krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/kim-jest-slimak-sam

źródło okładki: http://krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/kim-jest-slimak-sam

skiatos | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 lutego 2016

Wydawnictwo Krytyki Politycznej zasłynęło w dziale literatury dziecięcej książką „Bieda. Przewodnik dla dzieci” Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos (tak, tak, tej słynnej pani Henryki - organizatorki gdańskich strajków w 1980 roku i sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych). Książkę wydawnictwo rozdawało za darmo. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. „Biedę” nagrodzono „za podjęcie pomijanego tematu współczesnej biedy i jej emocjonalnych konsekwencji. Za otwieranie oczu na problemy niezawinione przez słabszych społecznie, żyjących tuż obok nas”. Nakład został wyczerpany, ale można ją przeczytać on-line na stronie wydawnictwa - http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/bieda-przewodnik-dla-dzieci.

Sukces zachęcił wydawców. Ukazały się kolejne pozycje. Krytyka Polityczna znana jest ze swego lewicowego profilu, to jednak pozwala im przybliżać dzieciom problemy, którymi inne wydawnictwa być może nie miałby odwagi się zająć. Taka jest książka „Kim jest ślimak Sam?” Każdy pewnie...

Ta króciutka bajeczka przedstawia tak idealną szkołę (i życie), że aż ciężko się nie wzruszyć.
Rysunki sympatyczne, a ślimak Sam po prostu miejscami uroczy :)

Anta | 2016-06-19

„Dochodziła północ, […] za oknem szalała burza – i to taka, której baliby się nawet dorośli”, co dopiero mały ślimak Sam. Powinien porządnie się wyspać, bo nazajutrz czeka go pierwszy dzień w szkole. Tymczasem leży i nawet nie przypuszcza, że niedługo równie wielka burza rozpęta się w jego życiu.

Zaczęło się całkiem niewinnie – od gry, którą wymyśliła nauczycielka, by pierwszaki mogły lepiej się poznać i polubić. Podzieliła ich na grupy: dziewczynki stają po prawej stronie, chłopcy po lewej… i tylko ślimak Sam został pośrodku. Dlaczego? Bo nie wie, czy jest chłopcem, czy dziewczynką. Spytacie, jak to możliwe – przecież chłopcy lubią grać w piłkę, a dziewczynki bawić się lalkami. Jak można nie wiedzieć, kim się jest?

Wierzcie albo nie, ale są na świecie ślimaki, które mogą „wybrać” płeć, tyle że nasz ślimak był zbyt mały, by zdecydować, czy chce być Samem, czy Samantą.
Zrozpaczony, schował się w skorupce, a gdy odważył się...

livrer | 2018-09-01
Na półkach: 4Kids, Przeczytane