Mezoekonomia transgraniczna przedsiębiorstw. Studium bezpośrednich inwestycji zagranicznych w rozwoju regionów ekonomicznych

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse
LubimyCzytać

Książka, stanowiąca studium oddziaływania bezpośrednich inwestycji zagranicznych na rozwój regionów ekonomicznych, wyodrębnia nowy obszar badań ekonomii w zakresie międzynarodowych stosunków ekonomicznych – mezoekonomię transgraniczną przedsiębiorstw. Zawiera, prócz modelowania ekonometrycznego, wykorzystującego zależności między określonymi zmiennymi mezoekonomicznymi i uzasadniającego wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na rozwój regionalny, również wyniki pionierskich w Zachodniopomorskiem badań przeprowadzonych bezpośrednio wśród kadry zarządzającej podmiotami z kapitałem zagranicznym.Podjęta w książce problematyka z zakresu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, należąca do niezwykle ciekawych i wartościowych, jest aktualna i ważna w teorii i praktyce gospodarczej. Autorka pokazuje wielorakie podejścia i ujęcia definicyjne przy uwzględnieniu doświadczeń różnych krajów i na tle rozmaitych uwarunkowań. Prezentowany materiał jest bogaty i wielostronny, a wnioski z badań empirycznych umożliwiły sformułowanie wielu cennych wskazówek w zakresie postulowanych kierunków pozyskiwania nowych BIZ do regionów.Z recenzji prof. zw. dr. hab. Władysława Janasza:Dzięki ogromnym możliwościom aplikacyjnym książka przyczynia się do budowania trwałych relacji pomiędzy samorządami wszystkich szczebli a przedsiębiorcami, pogłębiania współpracy biznesowej i aktywizacji środowiska akademickiego. Jest przykładem kooperacji władz regionalnych z przemysłem i dostawcami wiedzy, stanowiąc skuteczny transfer rozwiązań innowacyjnych w Zachodniopomorskiem. Stanowić może gotowy wzorzec dla podobnych badań i przedsięwzięć podejmowanych przez inne samorządy, nakierowany na innowacyjne podejście do procesu pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych. Idea i działania realizowane w ramach podjętych analiz mogą być modelem szeregu inicjatyw realizowanych we współpracy świata nauki i biznesu, inicjując kontakty z inwestorami oraz inspirując władze wszystkich szczebli do angażowania się w podobne przedsięwzięcia.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!