Niczego nie żałuję

Wydawnictwo: Czytelnik
9788307031941

Wspomnienia Anieli (Aniki) z Belinów Kowalskiej (1919-2000), córki ziemianina spod Radomska, przez matkę spokrewniona z Piłsudskim, Witkacym, a także z generałem Kazimierzem Sosnkowskim. Autorka przywołuje obrazy z przeszłości: sielankowe dzieciństwo spędzone w rodzinnym dworze, naukę w wileńskim Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, studia SGGW w Warszawie, ciężki czas wojny. Okres okupacji Anika Belinianka spędza głównie na wsi najpierw w rodzinnych Strzelcach, potem w pobliskim Strzałkowie. Dwór ma żywe kontakty z akowską partyzantką, a znajomość Aniki z legendarnym Almem, dowódcą dużego oddziału AK w rejonie Radomska i Częstochowy, kończy się ich ślubem. Rok 1946 to dramatyczna ucieczka Aniki i Alma przez zieloną granicę na zachód. Ostatecznie lądują w Wielkiej Brytanii, gdzie autorka mieszkała aż do śmierci, otoczona dziećmi i wnukami. Aniela Kowalska była siostrzenicą Mieczysława Jałowieckiego, autora wydanej z wielkim powodzeniem przez Czytelnik trylogii: Na skraju imperium, Wolne Miasto, i Requiem dla ziemiaństwa. Wiele osób przywoływanych w książkach Jałowieckiego przewija się również we wspomnieniach Aniki Kowalskiej. Okładka: miękka, Rok wydania: 2009,

Aleksandra | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016