O Wiedzy Tajemnej w dziejach świata. Prorocy biblijni, Nostradamus i inni. Pytania, zagadki, fakty

Wydawnictwo: Bellona
historia
LubimyCzytać

Autor wprowadza czytelnika w świat magii, kabały oraz alchemii funkcjonujący już u starożytnych, wskazuje na powtarzalność różnorodnych tendencji niejako wpisanych w ludzką naturę, ułatwia odbiorcy dostrzeżenie ciągłości ludzkich osiągnięć oraz długu, jaki zaciągnęliśmy u starożytnych. Smith zarysowuje też podstawowe typy pierwszych proroków, które pozostają bardzo podobne aż do czasów współczesnych. Postacie wyroczni świata starożytnego uświadamiają nam po raz kolejny, że w naszej stechnologizowanej codzienności nie odeszliśmy zbyt daleko od tych na pozór prymitywnych reguł przepowiadania przyszłości. Opisuje również historię proroków Jahwe wraz z próbą osadzenia początków powstawania religii monoteistycznej na tle przemian w panteonie bóstw krajów basenu Morza Śródziemnego. Autor skupia uwagę na postaciach ostatnich proroków, czyli Jana Chrzciciela i Jezusa, wskazuje na analogie i przeciwieństwa w stosowanych przez nich formach nauczania o nadejściu Królestwa Bożego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Zaczęło się obiecująco, ale im dalej w las, tym więcej rozmijania się z tematem i pseudonaukowego bełkotu. Szkoda. Zdecydowanie zmarnowany potencjał.