Śladami Marksa i Wittgensteina. Krytyka społeczna bez teorii krytycznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia, etyka
LubimyCzytać

Jestem głęboko przekonany, że projekt krytyczny Marksa wart jest przemyślenia i dyskusji, a nie całkowitego odrzucenia, co zbyt łatwo ostatnio nam przychodzi - pisze Lotar Rasiński. Wartość tego projektu polega według autora na powiązaniu przez Marksa krytyki z praktyką emancypacji. Krytyka ma sens tylko wtedy, jeśli może prowadzić do stopniowego wyzwolenia społeczeństwa.Dziś należy jednak przemyśleć Marksowską ideę krytyki społecznej z perspektywy dokonanej przez Wittgensteina krytyki języka. Filozofia Wittgensteina każe nam odrzucić wszelkie formy komunikacji, które nie są oparte na języku naszej codziennej komunikacji. Celem i stawką jest tu powrót do praktyki, do świadomej partycypacji w społecznym życiu.Książka stanowi doskonały przegląd stanowisk z obszaru współczesnej filozofii polityki (m.in. Walzer, Mouffe, Tully, Habermas). Przywoływane koncepcje analizowane są jednak z perspektywy wypracowywanej przez autora oryginalnej koncepcji krytyki społecznej. Czerpiąc nie tylko z myśli Marksa i filozofii Wittgensteina, ale także z narzędzi wypracowanych przez Michela Foucaulta, rozwija on ideę "krytyki społecznej bez teorii krytycznej".

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2012

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2012

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!