Rycerze wielkiej sprawy Szkice ziemiańskie

Wydawnictwo: LTW
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Adam

Ktoś chciał postawić dom. Zaczął od przekopywania ziemi. Co w niej znalazł Kilka ostróg, stosy amunicji polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, XVIII-wieczną misiurkę turecką, po wielokroć naprawianą. I tablicę z napisem: Św. Onufry, patron chudych pachołków. Dziwne Nie. Ziemia w Polsce przechowuje przedmioty, które nie pozwalają zapomnieć, że kiedyś istnieli tu ludzie, których nie zna współczesne pokolenie. Rycerstwo, szlachta, ziemianie Mieli zniknąć. Przetrwać w pamięci jedynie jako oderwani od życia miłośnicy bali, polowań i kuchni szlacheckiej. Autorka tejże książki udowadnia, że to mit. W ponad dwudziestu odsłonach ukazuje portrety wychowanków polskich dworów i dworków, z których wielu poznała osobiście. Przedstawicieli prawdziwej elity tworzącej Rzeczpospolitą przez całe stulecia. Wbrew pozorom ich historia nie urywa się, lecz trwa nadal.

marcinpdk | 2019-02-06

Jak ktoś chce poznać prawdę o życiu szlachty, to jest to książka dla niego. Książka opisuje jak wyglądało m.in. wychowywanie dzieci w polskich dworkach. Książka odpowiada na pytanie dlaczego szlachta była uważana za elitę i bynajmniej nie chodzi tu o majątki. Bardzo nam brakuje takich ludzi w obecnych czasach.