Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie

Okładka książki Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie
Greg Grandin Wydawnictwo: W.A.B. historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Empire of Necessity: Slavery, Freedom, and Deception in the New World
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328015302
Tłumacz:
Paweł Lipszyc
Tagi:
Ameryka historia Ameryki kolonializm niewolnictwo nowy świat wolność
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
821
61

Na półkach: , , , ,

Doskonała książka, kolejny przykład najwyższych lotów amerykańskiego "dziejopisarstwa" obok takich dzieł jak publikacje Charlesa Manna ("1491-Ameryka przed Kolumbem" i "1493-Świat po Kolumbie"), czy (bardziej odpowiadająca tematycznie): wzorca z Sevres literatury traktującej o historii, czyli "Ducha króla Leopolda" Adama Hochschilda.
Wielowątkowa, wielopoziomowa, doskonale skonstruowana i doskonale przetłumaczona wariacja na temat źródeł niewolnictwa w Nowym Świecie, jego roli w kształtowaniu tamtejszych ustrojów gospodarczych i społecznych, stosunków ekonomicznych, a nawet politycznych. Jak rodzący się republikanizm miał wpływ(w USA, ale i w przyszłych republiki Ameryki Łacińskiej) na życie społeczne i ekonomicze oraz jak skrajny liberalizm ekonomiczny mógł skutkować (paradoksalnie) gigantyczną intenyfikacją handlu niewolnikami. Wreszcie (czy raczej-przede wszystkim) Grandin pisze o niewolnictwie przez pryzmat osobistych doświadczeń głównych bohaterów dramatu, który wydarzył się pewnego dnia na Pacyfiku, kiedy to w 1805 roku amerykański republikanin, kapitan Amasa Delano napotkał hiszpański statek opanowany po udanym buncie przez niewolników z Zachodniej Afryki. Grandin na tym przykładzie kreśli też obraz stanu -jakim jest niewolnictwo również w kategoriach idei, intelektualnego konstruktu, wreszcie wewnętrznych przekonań poszczególnych ludzi (jako pewnej konstrukcji psychologicznej)
Wychodząc od jednego niezwykłego zdarzenia, kreśli wspaniały portret epoki (przełom XVIII i XIX wieku) w Nowym Świecie przez pryzmat historii osobistej głównych aktrów dramatu: Amasa Delano (wojna o niepodległość Stanów, marynarka handlowa i żeglarstwo tamtych czasów, wielorybnictwo, idee republikanizmu i mesjanizmu narodu amerykańskiego etc.), Benito Cerreno i Alejandro de Aranda (handel niewolnikami, stosunki społeczne i gospodarcze w hiszpańskim Nowym Świecie, rozwój Buenos Aires i Montevideo, boom przemysłu mięśnego w Argentynie etc.), Mordielle (korsarstwo na Atlantyku, wojna o panowanie na Oceanach,) czy wreszcie samych Afrykanów: proceder łapania, przewożenia, "dystrybucji i sprzedaży", wreszcie tła kutlurowego krajów pochodzenia w Afryce Zachodniej (i tu jeden z paradoksów-jako, że wielu spośród tamtejszych Afrykanów było muzułmanami obeznanymi z traktatami sufickimi, niekiedy z tekstami biblijnymi tudzież filozofii etc. okazywali się w nowych warunkach niewoli w Ameryce dużo lepiej wykształconymi od swoich "białych panów", a bywali wśród nich i lokalni uczeni, autorytety religijne etc.)
Niebywałe jest jak szerokie tło kreśli Grandin. Wymagało to skomplikowanego wertowania archiwów, bibliotek, podróży i rozmów - czegoś co wskazuje jak bardzo napisanie podobnej książki zależne jest również od wkładu finansowego w studia i badania. Dlatego też reportaż i dziejopisarstwo anglosaskie jest na tak wysokim poziomie - mogąc sobie pozwolić na kosztowne i długotrwałe badania, efekt siłą rzeczy jest bardziej obiektywny, wnikliwy i dokładny.

Świetnie wydana książka, doskonały przekład Pawła Lipszyca, (który tylko z rzadka się myli- jak gdy z Usamy Dan Fodio robi Uthmana Dan Fodio), a nie była to rzecz łatwa, wziąwszy pod uwagę, że mierzyć mu się przyszło z terminologią i nazewnictwem związanym z islamem zachodniafrykańskim, wielorybnictwem, przemysłem wytwórczym Argentyny, żeglugi XIX-wiecznej, czy kwestiami teologii protestanckiej w czasach wojny o niepodległość USA: angielski, francuski, hiszpański, arabski i terminy z języków ludów Mandinka, Wolof etc.-jakże szerokie spektrum i ileż problemów leksykalnych...
Publikacja ta strukturalnie, kompozycyjnie i fabularnie jest najwyższej klasy, posiada duże walory również od strony czysto literackiej: autor pisze przejrzyście, barwnie, skrzy sie od erudycji Grandina - mnóstwo tu cytatów i odniesień (być może dla osób zupełnie niezorientowanych w tematyce lektura może okazać się nieco mało klarowna), bogate i wyczerpujące przypisy uzupełniają poszczególne zagadnienia. Publikacja ta jest niezwykle inspirująca: otwiera szereg nowych problemów i zagadnień - jest, by tak rzec -"zapładniająca intelektualnie".
Warto!

Doskonała książka, kolejny przykład najwyższych lotów amerykańskiego "dziejopisarstwa" obok takich dzieł jak publikacje Charlesa Manna ("1491-Ameryka przed Kolumbem" i "1493-Świat po Kolumbie"), czy (bardziej odpowiadająca tematycznie): wzorca z Sevres literatury traktującej o historii, czyli "Ducha króla Leopolda" Adama Hochschilda.
Wielowątkowa, wielopoziomowa, doskonale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    24
  • Historia
    9
  • Niewolnictwo
    4
  • 2018
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Azja
    1
  • ∎ ~ Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Imperium konieczności. Niewolnictwo, wolność i oszustwo w Nowym Świecie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne