Bliscy i obcy

Wydawnictwo: Bellona
bliscy, obcy, oddaleni, Jan Twardowski
poezja

Cztery jednocześnie wydane tomiki zawierające wybór wierszy i prozy ks. Jan Twardowskiego. Obok tekstów znanych, znalazły się w nich również rozważania publikowane po raz pierwszy - myśli wcześniej wypowiedziane z ambony, teraz przypomniane, a w swej wymowie zawsze aktualne. Wspólnym mianownikiem wszystkich tomików jest człowiek i jego problemy: natura człowieka (Stale w kratkę); relacje...

Wspólnym mianownikiem wszystkich tomików jest człowiek i jego problemy: natura człowieka (Stale w kratkę); relacje międzyludzkie (Bliscy i obcy); człowiek a Bóg - odejścia i powroty(Urodzony dezerter); droga do Boga (Stuknąć w kamień serca). Choć nie są serią wydawnicza, dopełniają
się wzajemnie.

mieszka | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Trafne diagnozy zachowań.
Małe drogowskazy.
Proste nauki o tym jak być lepszym człowiekiem, lepszym dla siebie i przed wszystkim dla innych.

Jak napisał ks. Twardowski:

Jak siebie samego

Drugiego człowieka trzeba kochać jak siebie samego.
Kiedy Kochamy samego siebie?
Bardzo często, gdy powietrze szczypie policzki, otulamy się ciepłym szalikiem. Kochamy własną szyję i wołamy:

Moja szyjo ukochany!
Opatulam cie od rana,
Bo nie jesteś cudzą żmiją,
Ale jesteś moją szyją!

Kochamy siebie jeśli rzucamy się na ulubione winogrona

Wszystko sami wyjadamy
- tak o własne brzuchy dbamy.

Kochamy siebie, jeśli ciągle przeglądamy sie w lusterku, tak jak pewna dziewczynka, która sobie pocałowała w lusterku nos.

Ubieramy się cieplutko,
żeby nasze "ja" nie zmarzło,
zjadamy żeby nasze 'ja" nie schudło
wciąż mamy pretensje i nasze "ja" obraża się.

I tak ciągle nasze "ja"
jak się pchało - tak się pcha.

Sprawiedliwość

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
gdyby wszyscy...

only_me | 2016-04-29