Po stronie nadziei

Wydawnictwo: Świat Książki
poezja
Marta

Wybór utworów : Pożegnanie żałosnego strzelca, Miserere, Warstwy, Pożegnanie, Ballada o wisielcach, Autobiografia, Żal, Magia, Szklany ptak, Dzieci na mrozie, Bez imienia, Oczy otwieram, Rycerz, Promienie, Wigilia, Modlitwa II, Tego dnia, Do przyjaciela, Zwycięzcy Poległym, Oddech wiosenny, Bajka.

Ghostwriter | 2016-09-03

"Ja, żołnierz, poeta, czasu kurz" pisał sam o sobie Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu skierowanym do swoich rodziców. Słowa te, a przede wszystkim ich głęboką wartość, zna każdy, kto wpadł w liryczne sidła zastawione przez najwybitniejszego poetę czasów drugiej wojny światowej. Baczyński - ponadprzeciętny talent zamknięty w kruchym, chorowitym ciele; świadomy swojej wartości, ale jednocześnie niewychodzący przed szereg, głos pokolenia Kolumbów; romantyk przeplatający w swoich dziełach okrucieństwo wojny z baśniowością i pięknem wspaniałej poezji najwyższej klasy. Baczyński - zmuszony przez wojnę do weryfikacji swoich poglądów patriota, płacący za wolność ojczyzny najwyższą cenę; w obliczu pokoleniowej tragedii, mimo kilku chwil zwątpienia, zawsze stojący po stronie nadziei.
W niniejszym zbiorze znajdziecie dziesiątki dzieł Baczyńskiego. Ich lektura to podróż przez spaloną okupanckim ogniem Warszawę, podróż przez drugowojenną pożogę, której młody, zaledwie dwudziestoletni umysł...

Cudowny, wspaniały i ponadczasowy Baczyński. Uwielbiam go, jakby każde jego słowo było oprószone magią.

aharbaal | 2011-03-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2005 rok

Podstawowa, najważniejsza, wytyczająca bieg i rytm myśli, zarówno świadomie i celowo, jak i w momentach niespodziewanych. Właściwie powinna być w innej grupie, bo często do niej wracam.

Balboa | 2016-06-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Cudowne świadectwo odwagi i nadziei na przekór trudnym czasom. Bo marzyciele zawsze wygrywają, a nadzieja jest ich siłą...

Iza | 2016-04-14
Przeczytana: 2015 rok