Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane

Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
2015-11-21
2015-11-21
Kopiec horror opowiadania Fałszywy dekret

Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 1 Piotr Borlik, Sandra Gatt Osińska, Norbert Góra, Patryk Hirsekorn, Grzegorz Kopiec, Adam Loraj, Anna Musiałowicz, Aleksandra Palasek, Mariusz Wojteczek, Patrycja Żurek
Słowiańskie st... Piotr Borlik, Sandr...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Okładka książki Miasteczko Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Miasteczko Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Oblicza grozy Sylwia Błach, Robert Cichowlas, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Henel, Karolina Kaczkowska, Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Paweł Mateja, Piotr Mirski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekiełko, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Tomasz Siwiec, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz
Oblicza grozy Sylwia Błach, Rober...
Okładka książki Leśne ostępy Tomasz Czarny, Marcin Piotrowski
Leśne ostępy Tomasz Czarny, Marc...
Okładka książki Halloween w stu słowach Jacek Adamiec, Dagmara Adwentowska, Alex, Julia Badowska, Patryk Barański, Agnieszka Bednarska, Aleksandra Brożek, Jarek Charczuk, Damian Cieślik, Zofia Furman, Norbert Góra, Artur Grzelak, Małgorzata Gwara, Dariusz S. Jasiński, Krzysztof Jot, Ewa Kajtoch, Tomasz Kempski, Łukasz Krzeszowiec, Iwona Matacz, Anna Musiałowicz, Kamil Muzyka, Małgorzata Pawlak, Agnieszka Pilecka, Marcin Piotrowski, Izabela Raszka, Robert Rusik, Dariusz Skrobarczyk, Tomasz Smogór, Agata Suchocka, Honza Vojtisek, Jacek Wilkos, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica
Halloween w st... Jacek Adamiec, Dagm...

Na wstępie muszę zaznaczyć, że opowiadania nie należą do moich ulubionych form literackich, Lubię zagłębiać się w lekturę, odkrywać coraz to nowe warstwy, czego krótka forma nie jest w stanie mi zaoferować.
Mimo wszystko, przeczytanie zbioru opowiadań Pana Grzegorza było naprawdę przyjemnym doświadczeniem. O ile lekturę historii grozy można uznać za przyjemność. Autor przedstawia nam pełen wachlarz swoich umiejętności, osadzając prowadzoną fabułę od czasów współczesnych, po średniowieczne baśnie. Angażującym językiem przedstawia nam opowiadania o duchach, bezwzględnych mordercach czy potworach wybiegających poza ramy realnych wydarzeń.

Oczekując na najnowszą powieść Grzegorza Kopca pod tytułem "Eksperyment", postanowiłem zapoznać się z pierwszymi utworami autora. Mowa tutaj o zbiorze opowiadań "Fałszywy Dekret. Opowiadania Zakazane". Wiem, że jest to już pozycja niedostępna, w tradycyjnych źródłach dystrybucji. Na szczęście jakiś czas temu, miałem przyjemność osobiście poznać autora. Podczas bardzo sympatycznej degustacji rudej pędzonej na myszach, udało mi się "wybłagać" u Grzegorza wersję dla mnie, do przeczytania i zrecenzowania - za co jestem mu oczywiście niesamowicie wdzięczny. Tym bardziej, że "Czas Pokuty" bardzo mi się podobał, i uważam go za świetny debiut powieściowy. Natomiast, mnie z krótką formą nie zawsze jest po drodze, szczególnie jeżeli chodzi o zbiory (o czym często gęsto staram się wspominać),stąd też brak znajomości opowiadań Grzegorza. Ale jak to się mówi, są wyjątki od reguły, i z wypiekami na gębie zagłębiłem się w lekturze.

"Fałszywy Dekret. Opowiadania Zakazane" to zbiór dwunastu krótkich form, poruszających się w kręgach szeroko rozumianej grozy. Nie będę się zagłębiał w fabułę każdego opowiadania, wspomnę tylko pokrótce co w nich możemy znaleźć. Mamy bowiem nawiązanie do terroryzmu ("Walentynki") i nostalgię względem tych co odeszli ("Na Rozstaju Dróg", "Cztery Słonie"). Pojawia się metafizyczne postapo ("Tajemnicza Postać"),mroczny kryminału ("Musca Domostwa", "Świąteczne Przesłuchanie"),animal horror ("Musca Domestica", "Gniazdo") czy w końcu majaki obłąkanych ("Ostatni Fragment Pamiętnika", "Fałszywy Dekret"). Oprócz tego autor serwuje nam trochę przesądów ("Zgubne Konsekwencje"),własną alternatywną wersję opowieści religijnej ("Biedaczyna z Asyżu") oraz krótką opowieść o nawiedzonym domu ("Złe Miejsce, Zły Czas").

Zwykle w tym miejscu zaczynam od plusów, ale tym razem postanowiłem zrobić odwrotnie. Dwa opowiadania, które zupełnie mnie nie kupiły i nie do końca pasują mi to całego zbioru to "Na Rozstaju Dróg" i "Cztery Słonie". Zdaję sobie sprawę, że są to opowieści bardzo osobiste (szczególnie "Słonie"),ale dla mnie są takie troszkę nijakie, bez polotu, bez siły przebicia. Mimo, że "Na Rozstaju" miało całkiem ciekawy element wyjściowy. No i to by było na tyle, jeżeli chodzi o moją czepliwość, bo pozostałe teksty prezentują się o wiele lepiej. Numerem jeden jak dla mnie jest "Gniazdo". Genialna opowieść z pogranicza animal i survival horroru. Chyba najbardziej rozbudowana historia w całym zbiorze, pokazująca duży kunszt autora. Świetnie wypada również "Tajemnicza Postać", z mocnym postapokaliptycznym akcentem i fajnie skonstruowaną legendą, a także krótkie, ale niesamowicie klimatyczne "Złe Miejsce, Zły Czas". Ciekawym połączeniem gatunkowym wykazał się również Grzegorz w dwóch opowiadaniach, których bohaterem jest detektyw Majer - "Musca Domestica" i "Świąteczne Przesłuchanie". Zagadka kryminalna połączona w pierwszym przypadku z animal horrorem, i w drugim z motywem kanibala - no paluchy lizać. Natomiast utwór tytułowy, "Zgubne Konsekwencje" czy "Biedaczyna z Asyżu" to już kwintesencja stylu, którym autor urzekł mnie jakiś czas temu.

Jak widać, większość tekstów pokazuje, że w autorze tkwi bardzo duży potencjał - co zresztą udowodnił "Czasem Pokuty". Można się oczywiście przyczepić, że zbiór jest nierówny, że obok utworów dobrych i bardzo dobrych, pojawiają się tak zwane wypełniacze. Ale przecież każdy autor od czegoś zaczyna, a książka ta pokazuje jak można w bardzo krótkim czasie podnieść swoje umiejętności pisarskie. Jeżeli więc macie możliwość sięgnąć po ten zbiór, to nie zastanawiajcie się za długo, bo naprawdę warto. Zachęcam i polecam!

Z pewnością kojarzycie Grześka z świetnie przyjętego "czasu pokuty". Dziś jednak chciałbym pokazać wam coś co mogło umknąć waszej uwadze czyli zbiór "Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane".

Słowem wstępu: powyższy zbiór ukazał się w listopadzie 2014 roku, nakładem wydawnictwa św. Macieja Apostoła. Dekret był nagrodą w konkursie i i jak powiedział mi sam autor nakład wynosił 200 sztuk co z brakiem dodruków równa się brakiem jego dostępności od dłuższego czasu.

Dzięki wielkiej uprzejmości Grześka również i ja mogłem się z nim zapoznać. Na zbiór składa się 12 opowiadań, zarówno krótkich ledwo na kilka stron jak i tych rozbudowanych.Zresztą sami wiecie, cięzko żeby wszystkie były podobne objętościowo.

*Zbiór otwiera opowiadanie pt. "Walentynki". Jeśli mógłbym je jakoś podsumować to byłoby to napewno określenie "bombowe", historia krótka chociaż nieprzewidywalna. W sam raz dla ludzi których nie przeszyła strzała Amora.

*Dalej mamy "Na rozstaju dróg". Wielka miłość do matki i element nadnaturlany zgrabnie łączą się z wierzeniami ludownym. Swietne i działająca na wyobrażnie.

*Kolejne "Złe miejsce, zły czas", czyli motyw powtarzającej się godziny. Krótkie ale intensywne, coś dla fanów ostrzejszej grozy.

*"Tajemnicza postać". Stary opuszczony dom koło bazy wojskowej, a w nim tytułowa postać. Ciekawe połączenie chociaż samo wojsko gra tu drugie skrzypce.

*Następne "cztery słonie" to niezwykle osobiste opowiadanie autora, ku pamięci babci. Naprawdę piekny gest.

*"Musca domestica" Opowiadanie detektywistyczne z którego zrobił się całkiem niezły animal horror (i to o domowych muchach) Szkoda jedynie że nie pociągnięte dalej bo rozwinięcię mogłoby być naprawdę dobrą historią.

*"Świąteczne opowiadanie" W wielkim skrócie, historia nieudanego morderstwa, próba znalezienia pewnego mordercy, odrobina kanibalizmu i morał "nikt nie chce spędzać swiąt sam" nawet jeśli mieszka w rozlatującej się chacie w lesie.

*"ostatni fragment pamiętnika" Jak w tytule, ostatni fragment zapisków pewnego pacjenta, którego ktoś chce zabić...z tym że czasem naszym najgorszym wrogiem jesteśmy my sami.

*"biedaczyna z Asyżu" to trochę przypowieść o Franciszku, po trochu o morderstwie i jego konsekwencjach a także i o aniołach. Napisze tylko że nie każdy powinien ich oglądać/

*Zgubne konsekwencje". Piątek trzynastego, przesąd i pech. Czasem za błędy innych można zapłacić najwyższą cene.

*"Gniazdo" zaczyna się niewinne, od sprzeczki z rodzicami i próbą wyciszenia się w ulubionym miejscu. Z chęcią bym wam napisał co dzieje się dalej ale ta historia jest tak niesamowicie absurdalna że to trzeba przeczytać samemu. Takiego zakończenia jeszcze nie widzieliście.

*Ostatnim opowiadaniem jest tytułowy "Falszywy dekret". Jest to historia powstania Lublińca. Napiszę tylko że aż mam ochotę się teraz tam przejechać.

Podsumowując, zbiorek uważam za udany. Nie jest może i jakoś objętosciowy ale zapewnia dużo frajdy przy czytaniu. Zresztą przekrój tematów jest tak duży że każdy znajdzie coś dla siebie.

Opowieści zawarte w zbiorze nie są długie, większość z nich zamyka się w kilku stronach, inne są nieco bardziej rozbudowane. Mi osobiście najbardziej przydały do gustu opowiadania „Walentynki”, „Tajemnicza postać” i „Ostatni fragment pamiętnika”. Pierwsza z wymienionych historii opisuje poszukiwania idealnego prezentu z okazji Święta Zakochanych. Zaskakujący i mocny finał opowiadania mocno osadza je w gatunku thrillera. „Tajemnicza postać” to historia zemsty zza grobu, której ofiarami są młodzi bojownicy, uczestnicy obozu szkoleniowego. Atmosfera opowiadania „Ostatni fragment pamiętnika” jest ciężka i duszna. Jej istotą jest fragment pamiętnika pacjenta, prawdopodobnie rezydenta szpitala psychiatrycznego. Jak dla mnie to jedna z lepszych historii w antologii, jednakże jest – jak na mój gust – o wiele za krótka.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/02/grzegorz-kopiec-faszywy-dekret.html

Horror, osadzony w polskich realiach, który promuje równocześnie region z którego wywodzi się pisarz. Przemyślane, zróżnicowane historie, nie pozwalają się nudzić, znajdziemy tutaj różne formy literackiej grozy: od ghost story po gore. Książka ładnie wydana i cena nie wygórowana. Dobry,mocny debiut, obowiązkowa pozycja dla fanów grozy

• Egzemplarz recenzencki
  • Ciężko dostępne