Rodryk

Wydawnictwo: Ongrys
Tout Vance 7 - Intégrale Rodric
komiksy
czomicz

Głównym bohaterem tego przygodowego komiksu jest rycerz o imieniu Rodryk. To weteran wypraw krzyżowych, człowiek szlachetny i znakomity wojownik. Gdy jego przyjaciel, jerozolimski kupiec popada w tarapaty, zwraca się do Rodryka z prośbą o odwiezienie córki Blanki do swego brata. Rodryk wraz z giermkiem i Blanką ruszają w daleką podróż przez pustynię. W trakcie wyprawy w ręce rycerza dostaje...

Gdy jego przyjaciel, jerozolimski kupiec popada w tarapaty, zwraca się do Rodryka z prośbą o odwiezienie córki Blanki do swego brata. Rodryk wraz z giermkiem i Blanką ruszają w daleką podróż przez pustynię. W trakcie wyprawy w ręce rycerza dostaje się pergamin, od którego może zależeć kruchy rozejm panujący w Ziemi Świętej. Rodryk staje przed dylematem - czy odwieźć podopieczną w bezpieczne miejsce, czy też zrobić wszystko aby nie dopuścić do wybuchu wojny.

W albumie znalazły się dwa tomy miniserii, którą na podstawie scenariusza Luciena Meysa narysował William Vance. Całość uzupełniają znakomite ilustracje Vance'a, a także grafiki, które stanowiły jego źródło inspiracji.

źródło opisu: http://www.ongrys.pl/index.php

źródło okładki: http://www.ongrys.pl/index.php

kendo777 | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Gdyby drugi tom był rysowany na poziomie pierwszego, to dałbym 7. Ale Vance`owi się nie chciało. W pierwszym dostajemy o wiele staranniejszą kreskę, w tym kilka naprawdę cudnych grafik np. z wielbłądami przy wodopoju czy gazelami na tle zachodzącego słońca. Ale w drugim tomie nawet większe kadry na pół lub całą stronę wyglądają na szybko rysowane. Bliżej temu do ostatnich rysowanych przez Rosińskiego tomów Thorgala niż pierwszoligowej frankofońskiej kreski. Ale grafiki z pierwszego - jak już wspominałem - cudne. A historia? Czasy krucjat, prawy rycerz i jego śmieszkowaty pomocnik wykonują kilka misji na terenie dzisiejszej Syrii, Iranu i Izraela. Taki klasyczny frankofoński komiks z lat 70. Nie zasypiasz, ale też nie klaszczesz z zachwytu jak nad pracami Bourgeona. Nie żałuję, że kupiłem.

HolstenSA | 2017-03-26
Przeczytana: 2016 rok

Szkoda, że cykl Rodryk skończył się na 2 tomach. Genialna kreska, sztampowa historia. Lubię takie ramotki i cieszę się, że zaczęły pojawiać się na naszym rynku.

Endriux | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Ramota do kwadratu zarówno fabularnie jak i graficznie, choć widać też że rysunki były oryginalnie czarno białe i pokolorowane ( niezbyt umiejętnie) photoshopem.

Ireksamb | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Kreska i przygoda ok, ale scenariusz banalny.

giera | 2015-11-09

(...) Wspólne dzieło Meysa i Vance′a wbrew pozorom nie jest komiksem historycznym, chociaż akcja rozgrywa się w konkretnym czasie i miejscu. Outremer i bliżej nieokreślonej czas przed II wyprawą krzyżową. Na kartach komiksu pojawiają się postaci historyczne: zmarły w 1124 roku pierwszy przywódca sekty nizarytów Hasan ibn Sabbah (uznawany za Starca z Gór), wezyr Nizam al-Mulk czy sułtan Malikszah. A także przedstawiciele różnych zakonów rycerskich stacjonujących w Ziemi Świętej. Do zbrojnego ramienia bożogrobców, czyli Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, należy główny bohater opowieści - dzielny i szlachetny rycerz Rodryk. Jego członkostwo możemy rozpoznać po białej tunice z czerwonym krzyżem jerozolimskim na lewej piersi.

Poznajemy go w chwili, gdy wraz ze swoimi rycerskimi towarzyszami doprowadza grupę pątników pod bramy Jerozolimy. W przeciwieństwie do swego towarzysza broni widok świętego miasta nie nastraja go pozytywnie. Z krótkiej wymiany...