Fatale
kryminał,
komiksy
giera

- Jest jak zwykle, nie? Najpierw afery łóżkowe... Potem korupcja... A na końcu zadawnione zbrodnie. Nazywa się Aimée Joubert. A może nie. Właśnie osiedliła się w Bléville. Równie dobrze mogłaby zamieszkać w każdym innym miejscu. Czy w tym portowym mieście jest coś specjalnego? Nie, to miasto jak każde inne. Zamknięte, toczone własnymi wątpliwościami. Zamknięte naczynie, w którym notable...

- Jest jak zwykle, nie?

Najpierw afery łóżkowe... Potem korupcja... A na końcu zadawnione zbrodnie.

Nazywa się Aimée Joubert. A może nie. Właśnie osiedliła się w Bléville. Równie dobrze mogłaby zamieszkać w każdym innym miejscu. Czy w tym portowym mieście jest coś specjalnego? Nie, to miasto jak każde inne. Zamknięte, toczone własnymi wątpliwościami. Zamknięte naczynie, w którym notable pływają w mętnej wodzie. Jak zawsze, jak wszędzie. Więc dlaczego Aimée Joubert właśnie tu postanowiła wetknąć kij w mrowisko? Ponieważ kiedy jej palec naciska spust, staje się palcem przeznaczenia. Aimée przybyła tu, aby nieść burzę. Jak anioł przeznaczenia.

Max Cabanes i Doug Headline przełożyli na komiks dzieło znanego także w Polsce Jeana-Patricka Manchette, mistrza francuskiego czarnego kryminału. W tej wiernej i mistrzowskiej adaptacji Fatale, jednej z bardziej mrocznych i znaczących powieści pisarza, Cabanes i Headline pokazują, że komiks to doskonałe medium dla kryminału.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/265669-aniol-przeznaczenia

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/265669-aniol-przeznaczenia

Herbi | 2015-11-26
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Trafiłem na ten komiks niechcący. Jak zresztą na większość dobrych rzeczy w moim życiu. Nie znałem literackiego pierwowzoru i nie znam do tej pory. Nie wiem, czy poznam. Nie wiem. Pewnie nie. Ale może. Kto wie? W każdym razie komiks spodobał mi się bardzo. A tytułowy anioł, czyli główna bohaterka historii, bardziej niż z aniołem przeznaczenia kojarzy mi się z aniołem zagłady i do tego z aniołem co nieco upadłym.

Piękna kobieta. Delikatna i wiotka. A okazuje się niezłą wymiataczką. Jest dobrą obserwatorką. Jeździ po różnych miejscach i szuka. Szuka solidnie zaklajstrowanej dziury w pozornie całym. W niby spokojnych i niby sennych miejscowościach odnajduje przeróżne towarzyskie i biznesowe niuanse oraz skrzętnie skrywane tajmenice. Wyciąga je na światło dzienne, wprowadza zamęt i robi porządek. Jak to robi, czy robi to skutecznie i czy coś z tego wynika – przekonacie się, gdy obejrzycie i przeczytacie. Więcej nie zdradzę.

A jeśli jakoś niespecjalnie wkręca was zarys fabuły, niech...

PolishPopkulturę | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Niezły thriller; momentami trochę przypominał mi serial Revenge. Postać głównej bohaterki mogłaby być nieco wyraźniej nakreślona, bo w sumie niewiele się o niej dowiadujemy - a szkoda. Ogólnie polecam, choć to czytadło na raz - ponowna lektura już raczej niczym nie zaskoczy.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Ireksamb | 2015-09-24
Przeczytana: 23 września 2015

Dałem 10kę, bo dla mnie to kolejny "werdykt ostateczny" dla tych co to:
- wątpią czy komiks to sztuka?
- zastanawiają się, który kokmiks jest lepszy - amerykański czy europejski (oczywiście generalizując)?

-O_O- | 2015-11-16
Przeczytana: 02 listopada 2015

Prymitywny komiks brukowy, w którym żadnego bohatera nie da się polubić.

czechu | 2015-07-10

Dobra, chwilami bardzo dobra ale zakończenie rozczarowuje.

szarlej_3 | 2018-07-21

Komiks kryminalny, w którym główna bohaterka miesza w mieście, jednak całość nie zapada szczególnie w pamięć, z thrilleru nie ma tu za wiele; końcówka całkiem dobra.

qla | 2018-10-15
Na półkach: 2018 Komiks, Przeczytane