Artyści w okupowanej Polsce

Okładka książki Artyści w okupowanej Polsce
Remigiusz Piotrowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-19
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377059241
Tagi:
ii wojna światowa artyści eugeniusz bodo adolf dymsza hanka ordonówna czesław miłosz aktorzy polscy aktorzy polscy artyści artyści polscy
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15439
2030

Na półkach: ,

Nawet rzetelna próba odtworzenia artystycznego życia w czasach drugiej wojny światowej. Autor wychodzi od września, wybuchu wojny i exodusu mądrych jednostek na wschód. Na początku wojny ginie Dołęga Mostowicz w Kutach, Witkacy popełnia z kochanką samobójstwo, Kaden Bandrowski straci na wojnie synów bliźniaków. Iwaszkiewicz okopuje się w Stawisku, Buczkowski ucieka, jak i rodzina Różewiczów.
Mamy twórców kabaretu- JArosy, Jurandot, którzy nie wymigują się od mobilizacji, Fogg wraca z tournee.
Wielu artystów dokonuje tzw rajzy, czyli ucieka do Wilna, Lwowa przed Niemcami, ale okazuje się ona traumą, Dymsza wychodzi z raną nogi, no i Kresy nie kwapią się udzielać gościny warszawiakom. Ośrodkiem życia kulturalnego był dom Goetla. Polscy muzycy i aktorzy mają występować w oficjalnych produkcjach zlecanych prze Niemców, tymczasem część znanych artystów odmawia, imając się kelnerowania, sprzątania, jednym słowem zrywając z profesją. MankiewiczóWna, Zimińska, słynny lokal U AKTOREK.
ciekawe spojrzenie na osobników kolaborujących z Niemcami , jak niesławny Igo Sym, tych, którzy ze strachu występowali dla hitlerowców, ALE JEDNAKŻE często pod nosem nazistów uprawiali konspirację.Nierzadko byli aktywnymi członkami podziemia, likwidowali bądź rozpracowywali szpicli, kolaborantów, zorganizowali zamach na Syma. Nierzadko artyści wspierali mieszkańców getta, szmuglowali żydowskie dzieci, Iwaszkiewicz na Stawisku ukrywał kilku żydów, byli więc i heroiczni, i solidarni. Z kolei ci, którzy płaszczyli się przed okupantem zostali rozliczeni od razu po wojnie ze swoich grzechów w brutalny i adekwatny do przewiny sposób. Tułaczka polskich artystów, np legendarnej Hanki Ordonówny, i tancerek, ktore opiekowały się wypuszczonymi z łagrów/obozów i sierocińców dziećmi w Iranie czy Kazachstanie.
Dla miłośników międzywojennej sceny, pasjonatów historii jest to nader ciekawa lektura. Na plus zaliczam obfitość źródeł, bibliografię, szczegółowość i wszechstronność opisów. Czytelnik dowiaduje się co działo się w Generalnej Guberni, terenach pod okupacją sowiecką czy w dość niezależnym Krakowie. Co prawda wiele wątków znam z pisarstwa Stanisława Kopra, ale mniej tutaj taniej sensacyjności, no i język jest mniej toporny.

Nawet rzetelna próba odtworzenia artystycznego życia w czasach drugiej wojny światowej. Autor wychodzi od września, wybuchu wojny i exodusu mądrych jednostek na wschód. Na początku wojny ginie Dołęga Mostowicz w Kutach, Witkacy popełnia z kochanką samobójstwo, Kaden Bandrowski straci na wojnie synów bliźniaków. Iwaszkiewicz okopuje się w Stawisku, Buczkowski ucieka, jak i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    3
  • 2015
    2
  • 2017
    2
  • Biografie
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historia
    2
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Artyści w okupowanej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne