The Revisionist

The Revisionist
Grove Press
2013-11-03
2013-11-03

karierę Jessego Eisenberga śledzę od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno dowiedziałam się, że próbuje swoich sił także w dramacie. cieszę się, że młody aktor korzysta ze swoich polskich korzeni i zdecydował się nawiązać do Szczecina, który sama bardzo dobrze znam. ;)

'The Revisionist' to historia młodego pisarza, który w akcie niemocy twórczej decyduje się na przyjazd do Polski, do swojej krewnej Marii. od początku czuć, że chłopak marzy o cichym miejscu do pisania, gdzie nikt go nie zna, nie musi wchodzić w żadne relacje. niestety, źle trafił, bowiem Maria, ze swoją polską gościnnością, pragnie zapewnić mu miły czas, zabawiać rozmową swoim średnim angielskim i, ogólnie rzecz ujmując, spędzić z nim trochę czasu. w toku rozmowy bohaterowie poruszają kilka tematów, z czego najważniejszy dotyczy rodziny i tego, co dla nich to słowo tak naprawdę znaczy. następuje starcie nie tylko poglądu polskiego i amerykańskiego, ale też pokoleniowego. dzisiaj coraz częściej odchodzi się od bliskich relacji z dalekimi krewnymi, rodziny są mniejsze, często żyją w większych od siebie odległościach. często, tak jak nasz niepokorny pisarz, to przyjaciół uważamy za rodzinę.

w dyskusji widać całkowite niezrozumienie postaci Marii - starszej pani, która nie chce, by ktoś jej uświadamiał, że jej rzekoma rodzina, o której lubi opowiadać, tak naprawdę o nią nie dba. chce dokończyć swoje życie w poczuciu, że osoby z fotografii na ścianach są jej bliskie. nie dociekać, nie wątpić, trzymać się kurczowo wspomnień i wyobrażeń.

to właśnie czyni ten dramat ciekawym i tragicznym.

nie brakuje w nim elementów humorystycznych, począwszy od sposobu mówienia Marii, po sceny uczenia angielskich zdań jej przyjaciela, które bawi także Marię.

dramaty nie są moją ulubioną formą, ale po Eisenberga warto sięgnąć, zwłaszcza, że 'The Revisionist' to częściowo nasza historia. mam nadzieję, że z tego względu doczekamy się tłumaczenia i, być może, przedstawień na jego podstawie. :) well done, Jesse!

• Eng
  • 2016